Tomek 16.03.2008 21:56

Szalom Alejchem !
Mt 27:50-53
A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha.
A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać.
"""Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało""".
I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.

Z tego tekstu PŚ wynika iż Jezus nie był,jest pierwszym który zmartwychwstał...ale czytamy gdzie indziej :
1 Kor 15:20
Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli.
(BT)
Jak rozumieć te dwa fragmenty PŚ?
Pozdrawiam Tomek

Odpowiedź:

W tekście napisano: "wyszedłszy z grobów po jego zmartwychwstaniu"...

Istota problemu jest jednak ciut inna, a tekst nie jest prosty w interpretacji. Jest utrzymany w konwencji apokaliptycznej. I tako taki należy go interpretować. To znaczy niekoniecznie trzeba widzieć w tym proste fakty. Raczej pewien symbol.

A konkretnie? jest to nawiązanie do kilku starotestamentalnych tekstów. Najpierw do Izajasza, 26, 19:

Ożyją Twoi umarli, zmartwychwstaną ich trupy, obudzą się i krzykną z radości spoczywający w prochu, bo rosa Twoja jest rosą światłości, a ziemia wyda cienie zmarłych.

Potem do Ezechiela 37, 12-13:

"Dlatego prorokuj i mów do nich: Tak mówi Pan Bóg: Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela i poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was wydobędę, ludu mój".

Następne do Daniela 12, 1-3

"W owych czasach wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia: ci wszyscy, którzy zapisani są w księdze. Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie. Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia, a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy przez wieki i na zawsze".

Dalej: Joela 2, 10

"Przed nim drży ziemia, niebiosa się trzęsą, słońce i księżyc ulegają zaćmieniu, a gwiazdy tracą swą jasność".

I w końcu Nahuma 1, 5-6:

"Przed Nim drżą góry i pagórki się rozpływają; a ziemia trzęsie się od Jego oblicza - i lad, i wszyscy jego mieszkańcy. Któż się ostoi przed Jego zagniewaniem i kto wytrzyma Jego zapalczywość? Gniew Jego wylewa się jak ogień; i rozpadają się przed Nim skały".

Widać z tego, że Mateusz w momencie śmierci Jezusa dopatruje się chwili sądu nad światem, a jednocześnie wskazuje, że ta śmierć jest źródłem życia. Problem kolejności zmartwychwstania nie jest tu istotny. Raczej chodzi o pokazanie, że to śmierć, a potem zmartwychwstanie Jezusa, jest źródłem zmartwychwstania wszystkich umarłych.

W sumie w tym duchu można tez interpretować tekst św. Pawła: nie jako kolejność zmartwychwstania umarłych, ale jako pokazanie źródła zmartwychwstania dla wszystkich umarłych. jest nim zbawca męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg