Jan 08.12.2007 01:19

1.Czy granie w gry i oglądanie filmów które mają podpis że są dla ludzi pełnoletnich, a ogląda je ktoś kto niema 18 lat. Nie chodzi mi o pornografie. Może być grzechem? Chodzi mi o to że kiedyś takie filmy oglądałem i grałem pewnie w gry takie, nie mając 18 lat. I teraz znam też osoby które nie mając 18-stki grają lub oglądają filmy które np. mają podpis że są od 18 roku życia. Może być to grzechem i jakim? Czy mogłem wtedy popełnić nieświadomie grzech?

2.Czy jeśli popełniłem grzech ciężki, ale nie wiedziałem że to jest grzech ciężki i się z tego nie spowiadałem mogłem popełnić grzech świętokractwa? Lub czy robiłem coś i nie wiedziałem że może być to grzech ciężki, to czy rzeczywiście miałem ten grzech?

Odpowiedź:

1. Twórcy filmów czy programów mogą uważać, ze dany materiał może mieć zły wpływ na kogoś młodszego. Zasadniczo wiec powinno się do tych zakazów stosować. Tak byłoby roztropnie. Ale złamanie takiego zakazu trudno uznać za ciężki grzech.

2. Są dwa rodzaje niewiedzy: zawiniona i niezawiniona. W pierwszym wypadku grzech jest, w drugim go nie ma. Powierz sprawę spowiednikowi...

J.