Maria 04.12.2007 02:14

Szczesc Boze, bardzo prosze o odpowiedz na pytanie dotyczace swiat koscielnych. Czy prawo koscielne wszedzie jednakowo obowiazuje? Mieszkam w Nowym Jorku i ostatnio ksiadz oglosil tu w kosciele , ze w swieto Niepokalanego Poczecia NMP /8 grudnia/ jest OBOWIAZEK uczestniczenia we mszy sw. Natomiast w Polsce /a na pewno w mojej parafii w Polsce/ ksieza zachecaja do uczestnictwa we mszy sw. ale glosza, ze nie jest to "obowiazkowe" swieto. Na msze sw. wybieram sie niezaleznie od ogloszen, ale chcialabym wiedziec jak to jest, czy w danym kraju lub parafii ksieza sami podejmuja decyzje odnosnie prawa koscielnego? Bede wdzieczna za odpowiedz.

Odpowiedź:

Prawo stanowi:

Kanon 1246 § 1. Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych.

§ 2. Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

W Polsce Konferencja Episkopatu ustaliła, ze spośród uroczystości, które nie są jednocześnie świętami państwowymi jedynie 6 stycznia jest obowiązek uczestnictwa w Mszy. A świętowanie Wniebowstąpienia przeniesiono z czwartu na niedzielę...

J.