internauta z Górnego Śląska 10.08.2007 13:14

Szczęść Boże.
1. Jaką władzę nad zakonami sprawuje biskup diecezji, na której terenie znajdują się te zakony? Księża diecezjalni są maksymalnie podporządkowani swojemu biskupowi, natomiast zakonnicy znajdujący się na terenie diecezji mają prawo do samodzielnego rozstrzygania swoich spraw wewnętrznych, ponieważ są podlegli swoim przełożonym prowincjonalnym...? A jak to jest z obejmowaniem parafii, czy o objęciu parafii może decydować biskup?

2. Kształcę się duchowo. Chcę pogłębić swoją wiarę. Jako dodatek do Pisma Świętego pragnę przeczytać dzieła teologiczne napisane przez świętych doktorów Kościoła(św. Augustyn, Hieronim, Tomasz z Akwinu, później Robert Bellarmin i inni). Chcę poznać ich rozumienie teologiczne, które jest owocem ich przykładnego życia w świętości, światła danego przez Ducha Św. Czytanie takich pism bardzo ubogaca poziom duchowy każdego człowieka. Dla przykładu: marszałek Ludwik Dorn powiedział, że szukał i poznawał Pana Boga m.in. przez czytanie dzieł filozoficznych świętego Augustyna, Tomasza... Pozdrawiam

Odpowiedź:

1. W kwestii powierzania parafii zakonom prawo stanowi (kanon 520):

§ 1. Osoba prawna nie powinna być proboszczem. Jednakże za zgodą kompetentnego przełożonego, biskup diecezjalny, nie zaś administrator diecezji, może powierzyć parafię kleryckiemu instytutowi zakonnemu lub kleryckiemu stowarzyszeniu życia apostolskiego, erygując ją nawet w kościele instytutu lub stowarzyszenia, ale na tej zasadzie, że jeden prezbiter będzie proboszczem parafii, albo, w przypadku powierzenia parafii kilku solidarnie, moderatorem, o którym w kan. 517, § 1.

§ 2. Powierzenie parafii, o którym w § 1, może być dokonane na stałe lub na ściśle określony czas. W obydwu przypadkach ma to być uczynione na podstawie pisemnej umowy zawartej pomiędzy biskupem diecezjalnym i kompetentnym przełożonym instytutu lub stowarzyszenia. Obok innych spraw należy w niej wyraźnie i dokładnie określić to, co dotyczy wypełniania posługi, przydzielonych do tego osób oraz spraw ekonomicznych.

Decyzję o tym, kto będzie proboszczem takiej parafii podejmują razem biskup i przełożony zakonny.

2. A o co właściwie chcesz zapytać?

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg