lukasz 10.07.2007 21:21

Witam

Pewnie ten temat juz setki razy byl poruszany, ale nie znalazłem w wyszukiwarce niczego co by mnie zadowalalo, mianowicie: Bog stworzyl dobro i.. zlo ( to on musial je storzyc, poniewaz inne istoty nie maja 'zdolnosci tworczych').

Jesli Bog stworzyl zlo, on sam nie moze byc do konca dobry.. i wtedy wszystko jest ok. Ale mowi sie ze Bog jednak jest dobry i zalozmy, ze nie mozna go obarczyc bezposrednia odpowiedzialnoscia za powstanie zla, skoro jednak jest wszechwiedzacy, to wiedzial ze zlo powstanie, czy nie mogl stworzyc Swiata tak aby wykluczyc mozliwosc powstania zla?

Jednym z argumentow przeciw temu pytaniu jest, ze to wykluczalo by wolna wole. Jednak po sadzie ostatecznym wszelkie zlo skonczy w piekle, a dobro bedzie w niebie. Jak sadze, pieklo i niebo w zaden sposob sie nie przenikaja, mozna powiedziec ze tworza oddzielne swiaty. W zwiazku z tym, czy idac do nieba tracimy wolna wole? Jesli nie, to pojawiaja sie dwa problemy:

1.Jak pogodzic swiat w ktorym jest tylko dobro (niebo) z wolna wola, bo okazuje sie, ze jednak taki moze istniec, ale Bog z jakichs powodow go nie uczynil.

2.Przy wolnej woli zawsze moze sie powtorzyc bunt aniolow. Dlaczego mialoby to byc niemozliwe i czy Bog bierze to pod uwage? Co wtedy? wszystko od poczatku??

Czy Bog jest logiczny?

Mam nadzieje ze nie zamotalem za bardzo.
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz.
Łukasz

Odpowiedź:

Odpowiadający ma w korzystaniu z wyszukiwarki tę przewagę nad innymi użytkownikami serwisu Zapytaj, że wie co pisał. Dlatego szukając odpowiedzi na Twoje pytanie nie musi wpisywać "zło", "dobro", "wolność", bo rzeczywiście tak trudno coś znaleźć. Kiedy pojawia sie pytanie takie jak Twoje wpisuje "dziura w skarpecie". Dziwne, prawda? Ale dzięki temu można między znaleźć odpowiedź TAKĄ JAK TUTAJ .

Rzeczywiście, nasz umysł buntuje sie przeciwko temu, że Bóg mógłby być stwórcą zła. Dlatego koncepcja zła jako braku, ubytku (a nie bytu) jest - zdaniem odpowiadającego - bardzo dobra.

Czy w niebie będzie możliwe dalsze wybieranie zła... Na pewno ie przestaniemy być istotami wolnymi. Wydaje się jednak, ze nauczeni doświadczeniem zła, nie damy sie już nabrać. Chyba właśnie dlatego Bóg pozwala nam tu, na ziemi doświadczać go w takiej ilości, byśmy raz na zawsze na podszepty szatana się uodpornili...

J.