Tadeusz 09.07.2007 14:59

Szanowna Redakcjo

W jednej encyklopedii katolickiej w internecie znalazlem zdanie odnosnie powolania zgodnie z radami ewangelicznymi : Wyjatkowych przypadkach zobowiazanie/koniecznosc (do takiego zycia) moze istniec jako konsekwencja slubow lub nakazu Boskiego lub (co zdarza sie bardzo rzadko) na skutek nieprawdopodobienstwa osiagniecia zbawienia w inny sposob.

.Chcialbym zapytac o jakie to przypadki moze chodzic.
Z gory dziekuje i pozdrawiam

Tadeusz

Zalczam tekst oryginalu:

http://www.newadvent.org/cathen/15498a.htm

The path of the evangelical counsels is in itself, open to all, and preferable for all, but without being directly or indirectly obligatory. In exceptional cases the obligation may exist as the consequence of a vow or of a Divine order, or of the improbability (which is very rare) of otherwise finding salvation.

Odpowiedź:

Osoby, które zobowiązały się żyć przez śluby zakonne w czystości, posłuszeństwie i ubóstwie mają obowiązek tę postawę realizować. To chyba jasne. Odpowiadający nie ma natomiast pojęcia, cóż to za rzadkie przypadki, w których bez realizacji tych postaw nie można by się było zbawić. Chyba że chodzi np. o czystość osoby, która nie znalazła życiowego partnera (lub go straciła), unikanie posiadania bogactwa przez tego, dla kogo jego posiadanie stało się okazją do wielkich grzechów itp...

J.