gryzelda 05.07.2007 08:21

szczesc Boze!
1)o ktorej powinna rozpoczynac sie Wigilia Paschalna? bo u mnie w parafii jest o 19 i sadze ze to za wczesnie gdyz wtedy jeszcze przeciez nie zapada zmrok...Poza tym rezurekcja jest u mnie rano i ja zupelnie nie wiem jak traktowac ten czas miedzy wigilia paschalna a rezurekcja... bo niby juz zmartwychwstanie a potem znowu oczekujemy... moj proboszcz chce to wlasnie zmienic (tzn polaczyc wigilie z rezurekcja) i mam nadzieje ze przesunie godzine Mszy... czy bedzie wlasciwe jesli z nim o tym porozmawiam i przedstawie mu swoje zdanie w tej sprawie?
2)czy zabawa w piatek (dyskoteka) to grzech? Ciezki? a jak to sie ma do Wielkiego Postu? a do niedzieli Wielkiego Postu i piątkow w ktore wypadaja uroczystosci i swieta?
3)czy jezeli przypominam sobie jak ktos mnie przytulil, pocalowal w policzek, powiedzial ze mnie kocha (bez zadnych innych wyobrazen i z czysta intencja) i przy tym sie podniecam to mam grzech? ciezki?
jesli tak to w jaki sposob wyznac to na spowiedzi? bo przeciez trudno chyba uznac wspominanie jak mnie ktos przytulil za "nieczyste mysli"... jednak ciazy mi to na sumieniu, a nie chce w konfesjonale mowic calej opowiesci jak powyzej
4)bede bardzo wdzieczna za odpwiedz. Bog zaplac za tworzenie tego dzialu i wkladany w to trud.

Odpowiedź:

1. Liturgia Wigilii Paschalnej powinna się rozpoczynać w nocy. W każdym razie po zachodzie słońca, kiedy już jest ciemno. Na przykład w tym roku ordynariusz diecezji tarnowskiej, biskup Wiktor Skworc zarządził, by rozpoczynałą się ona o 21.

Przepisy liturgiczne pozwalają na procesję rezurekcyjną zarówno w nocy, po Liturgii Wigilii Paschalnej, jak i rano, przed pierwszą Mszą. By nie popadać w rozdwojenie jaźni z powodu tego, że wieczorem śpiewa się Alleluja a rano na powrót wyciąga Pana Jezusa z grobu warto procesję rano potraktowac jako pamiątkę odkrycia przez niewiasty pustego grobu, nie samego zmartwychwstania...

Czy powinnaś swoimi przemyśleniami podzielić się z proboszczem? To dobry pomysł. Dość często swoją niechęć do odprawiania Liturgii Wigilii Paschalnej tak póżno tłumaczą oni względami duszpasterskimi. Że niby ludzie chcą wcześniej, że późno nikt nie przyjdzie (jakby na Pasterce kościoły były puste). Twój głos może być jednym z wielu, który uświadomi, z ejednak jest inaczej...

Prawo kościelne stanowi, że zarówno w Wielkim Poście jak i w piątek nie powinno się uczestniczyć w zabawach. Niedziele Wielkiego Postu nie dają dyspensy od tej zasady. Choć Niedziel Wielkiego Postu czasem się do niego nie zalicza, to z prawnego punktu widzenia tak własnie jest. Przypadające w piątki kościelne uroczystości - zwalniają (przez analogię do nieobowiązywania w te dni zasady o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych).

Złamanie zasady o zabawach w piątki nalezy uznać zasadniczo za grzech lekki, chyba że wynika z pogardy dla prawodawcy, Kościoła.

3. Skoro takie wspomnienia wywołują u Ciebie seksualne podniecenie, to nie powinnaś do nich wracać. Może jednak spróbuj uzmysłowić sobie, że jest róznica między odczuwaniem przyjemności, a podnieceniem seksualnym. Choć bywają to odczucia podobne...

J.

J.