Anonim 04.07.2007 22:11

Dręczy mnie pytanie: dlaczego prosimy o wstawiennictwo świetych? odpowiedz teoretycznie jest prosta "Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa i skoro wspólnie z nim współcierpimy to po to, by wspólnie mieć udział w chwale" Rz 8:17. a więc święci są upoważnieni do odbierani czci no ale... protestanci, ŚJ i inni ktorzy nie uznaja wstawiennictwa swietych argumentuja to tak: owszem beda odbierali chwale - ale po sadzie ostatecznym- nie teraz...
Wiec jak to jest? kazdy bedzie mial sad indywidualny a potem jeszcze ten ostateczny... ?
Jezus przeciesz wyraznie mowil o sadzie ostatecznym, o zniwie.... a z drugiej strony powiedzial do lotra DZIS bedziesz ze mna w raju ... jak to interpretowac ???

Odpowiedź:

Odpowiedź jest znacznie prostsza. Świętym nie tyle oddajemy cześć, co prosimy ich o wstawiennictwo. Jeśli wierzymy, że "nasze życie zmienia się, ale się nie kończy", to dziwnym jest, gdy prosimy o wstawiennictwo żywych, a wzdrygamy się przed proszeniem tych, którzy już oglądają Boga.

Jeśli już mówić o czci świętych, to trzeba wyjasnić, że na pewno nie stawiamy ich na równi z Bogiem. Oddawać cześć nie zawsze znaczy to samo. Czego biblijną ilustracją jest choćby czwarte Boże przykazanie, nakazujące nam czcić ojca i matkę.

J.