Mm. 12.04.2007 10:30

Szczęść Boże,
Do Komunii Świętej można przystąpić 2 razy pod warunkiem, że za drugim razem uczestniczy się w całej Mszy Świętej. Czy musi być zachowany jakiś odstęp czasowy pomiędzy jednym, a drugim przyjęciem Komunii (przystąpiłam do Komunii Św. podczas rezurekcji o godz. 6.00 w Święta Wielkanocne, a potem w czasie Sumy o godz. 11.00 – czy to nie zbyt krótki czas? Czy jest różnica, jeśli są to święta, a zwykły dzień?). Czy to grzech, jeżeli mając wątpliwości co do tego, czy mogę po raz drugi w tak krótkim odstępie czasu przystąpić do Komunii Św. zrobiłam to nie sprawdzając tego nigdzie (bez np. zapytania księdza).
Serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Odpowiedź:

1. Prawo nie podaje żadnych dokładniejszych wskazań w tym względzie. Nie jest więc grzechem jeśli ktoś przyjmie komunię np. na Mszy o 7 i na mszy o 7.30. Czy to w tygodniu, czy w niedzielę (no wiadomo, że w niedzielę nie ma Mszy co pół godziny)...

2. Nie masz żadnego grzechu. Owszem, w wątpliwości nie z należy działać. Ale Twoja wątpliwość była zupełnie nieuzasadniona. No i nie dotyczyła spraw moralnych, jakiegoś zła, ale przyjęcia Pana Jezusa i prawa Kościoła w tym względzie. Nic się nie martw. W prawie kościelnym jest zasada, że "prawo wątpliwe nie obowiązuje" ;)

J.