06.04.2007 21:39

Szczęść Bożę:)

Niedawno wyznałam na spowiedzi, że wcześniej zataiłam grzech ciężki. W końcu mam to za sobą... ale nie dodałam że od czasu zatajenia grzechu przyjmowałam komunię św. więc popełniałam grzech świętoktadztwa:/ Czy konieczne jest, abym powiedziała przy następnej spowiedzi, że niegodnie przyjmowałam komunie? Spowiednik zadał mi kilka pytań związanych z tą "złą" spowiedzią (okoliczności, przyczyny...) i tak teraz sobie myśle, że chyba zapytał sie mnie takze czy przyjmowałam komunie, ale nie jestem tego pewna na 100% Co zrobiś w takiej sytuacji.

Kilka lat temu nie usłyszałam na spowiedzi pokuty. Nawet nie usłyszałam kiedy ksiądz ją wypowiedał; widziałam tylko jak zrobił nade mna znak krzyza i mnie "odpukał". Nie poprosiłam wówczas, aby powtórzył pokutę (chyba byłam zbyt zastresowana).
Na innej spowiedzi ksiądz zadał mi na pokute jakąś litanie. Gdy chciałam ja odmówić okazało się, że takiej nie ma. Musiałm źle usłyszeć albo nie zapamiętałam dokładnie o która litanie chodzi.
W obydwu sytuacjach odmwiłam inna modlitwę, można powiedziać że sama zadałam sobie pokutę:/ Czy dobrze zrobiłam? Czy popełniłam grzech? Co mam zrobić w takiej sytuacji?

Dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

Odpowiedź:

Dla spowiednika to, że przyjmowałaś świętokradzką komunię jest właściwie w takich sytuacjach oczywiste. Jeśli to, że tego nie powiedziałaś nie wynikało z chęci zatajenia (a nie wynikało, bo przecież szczerze wszystko wyznawałaś), to spowiedź jest ważna. Dla spokoju możesz przy następnej spowiedzi powiedzieć: "Ostatnio byłam w spowiedzi generalnej i zapomniałam dodać, że od czasu tej pierwszej nieważnej spowiedzi niegodnie przyjmowałam Jezusa". Ale jak się pojawią nowe wątpliwości co do tamtej spowiedzi, to już do niej nie wracaj. Rzeczywiście, możliwe że to powiedziałaś, tylko ze nie pamiętasz. Po jakimś czasie zapomnisz wszystko. Wtedy wierz, ze jednak spowiadałaś sie dobrze, a nie wracaj ciągle do tego samego.

W sytuacji gdy nie usłyszy sie pokuty a nie było już okazji spytać (albo źle sie pokutę usłyszało) robi se właśnie tak jak zrobiłaś: wyznacza sie pokutę samemu i potem mówi o tym przy następnej spowiedzi.

J.