tomasz 01.04.2007 07:38

Mam takie pytanie.mam nadzieje ze nie zostane zle zrozumiany. Matke Boza w Litanii Loretanskiej okresla sie jako Krolowa Wszystkich Swietych.
Mysle ze dlatego ze jest Matka Boga, ktora Bog wybral (byc moze ze wzgledu na wyjatkowe cnoty cechujace jej zycie przed zwiastowaniem??)
Z drugiej strony mysle sobie ze Maryja miala ulatwione zadanie-byla wolna od grzechu pierworodnego a wiec pewnie nie bylo w Niej zadnych zlych sklonnosci. Ponadto jak czytamy w Ewangelii byla pod specjalna ochrona Boza ''moc Najwyzszego osloni Cie.."
Wiem ze to zbrzmi ryzykownie ale w swietle tego inni swieci byc moze mieli wieksze zaslugi poniewz musieli borykac sie ze swoja skazona natura a Matka Boza nie. Na pewno nie byla wolna od pokus skoro sam Pan Jezus byl kuszony ale bylo w niej wiecej laski do ich przezwyciezenia?
Nie wiem jakie jest nauczanie Kosciola w tej sprawie.czy moglbym prosic o odpowiedz?

Odpowiedź:

1. Wierzymy, że Maryja nie tylko było poczęta bez grzechu, ale także w to, że nigdy żadnego nie popełniła. Mimo iż zapewne nie była wolna od skłonności do grzechu. W tym względzie zapewne poddana była konsekwencjom grzechu. Podobnie jak doświadczała innych konsekwencji grzechu, np cierpienia. Została tylko - jak wierzymy - zachowana od śmierci. Zwrot "moc Najwyższego Cię osłoni" raczej rozumieć jako wyjaśnienie tajemnicy poczęcia, nie specjalną Boża opiekę przez całe życie...

2. Czy Maryi było łatwiej? Pewnie wie to tylko Bóg. On też udziela łask człowiekowi jak chce. W gruncie rzeczy jakie ma znaczenie, że ktoś jest królem czy królową? Wielkie, kiedy myśli się kategoriami panowania nad innymi. We wspólnocie nieba chyba nie ma miejsca na rozróżnianie gorszy-lepszy.

J.