aga 05.03.2007 11:52

1. Dlaczego w Ewangelii Żydzi są nazywani synagogą szatana? Czy dlatego, że nie uwierzyli oni w Chrystusa jako zbawiciela czy dlatego, że czcili inne bóstwa zamiast jedynego Boga?

2. Z Biblii wiemy o tym, że Chrześcijanie mają moc wypędzania złych duchów mocą Chrystusa. A jak jest w innych religiach? Kto daje np. wyznawcom Judaizmu czy Islamu moc wypędzania złych duchów? Mogą oni dostawać tę moc od samego Boga? A co z religiami, które nie wierzą w jednego Boga a podobno złe duchy wypędzają np. buddyści?

3. Nadal nie do końca rozumiem jak szatan może poznać nasze myśli. Odpowiadający napisał, że .,,Chodzi o to, że szatan zna ludzkie myśli, kiedy człowiek chce, żeby je znał. Kiedy się do niego zwraca... ’’ Ale zwraca się w myślach czy też słowami? A jeśli w myślach, to co jeśli człowieka czasami nachodzą natręctwa myślowe I wydaje mu się, że chce aby szatan poznał jego myśli, ale w rzeczywistości tak nie jest. Czy nawet wówczas również może poznać jego myśli? Albo jeśli człowiek raz się do niego zwrócił, ale później żałował to czy w ten sposób szatan uzyskał jakąś moc działania na człowieka?

4.Czy mówiąc do kogoś słowa w stylu ,,Idź do diabła” czy ,,do licha z tobą” np. wyowiedziane w nerwach mogą mieć jakąś moc, czyli czy nie narażamy tym samym tej osoby na jakieś działanie złych duchów, czy takie przypuszczenie to przesada?

5. Na stronie egzorcyzmy.katolik.pl natknęłam się na artykuł w którym autor sugeruje, że nie mamy pewności czy szatan zostanie na zawsze potępiony I że możemy się za niego modlić, bo w ten sposób odniesiemy nad nim zwycięstwo moralne. Czy to prawda? Zamieszczam link do tego artykułu (...)

6. Słyszałam, że podczas realizacji różnych filmów o szatanie np. Egzorcysta, Omen czy Dziecko Rosemary ginęli ludzie, wypadki miały czasem nawiązanie do treści filmu. Podobno jakiś katolicki kaznodzieja twierdził, że w szpulach filmu Egzorcysta znajduje się prawdziwy demon. Czy film może być w jakiś sposób przeklęty? Co na temat tego typu rzeczy mówi Kościół? Czy filmów o to podejrzewanych, np. tych co wyżej wymieniłam nie powinniśmy oglądać? Słyszałam, że szatan nie chce aby o nim mówiono. Czy może on spowodować czyjąś śmierć?

Przepraszam, że pytam tyle o szatana ale ta kwestia wydaje mi się dość ważna I interesująca a za razem bardzo groźna I niebezpieczna.

Odpowiedź:

1. Nie zostali tak nazwani wszyscy Żydzi, a Żydzi w Smyrnie (Ap 2, 9). Widać dochodziło tam do sytuacji w których chrześcijanie byli prześladowani...

W sprawach odpowiedzi dotyczących demonów... Proszę nie szukać tu jakichś wyczerpujących dywagacji na temat demonów. Z tej prostej przyczyny, że odpowiadający uważa, iż zainteresowanie światem demonów przez ludzi, którzy i tak nie zajmują się egzorcyzmami (z polecenia kościoła) jest niezdrowe. Chrześcijanin wierzy w Boga, prosi o zbawienie, prosi o obronę przez Złym, a nie prowadzi prywatnej wojny z diabłem. Myślenie, ze znając przeciwnika będziemy mogli mu się lepiej sprzeciwiać bywa pułapką. Chrześcijaninowi wystarczy to, co na temat demonów napisano Biblii (niewiele). Na co dzień zaś jego zainteresowanie demonami powinno ograniczać sie do modlitwy "zbaw nas ode złego"....

2. Odpowiadający nie wie, czy wypędzenia złych duchów w innych religiach są skuteczne.

3. Ze zwróceniem sie do świętych jest tak samo, jak z mówieniem do kogoś. Tyle że nie trzeba mówić, ale wystarczy chcieć, by usłyszeli. Zwrócić sie do nich z intencją, by usłyszeli. Tak samo jest ze zwracaniem sie do złych duchów. Nie można też tego cofnąć, jak nie można cofnąć wypowiedzianych słów, w których jakąś tajemnice się ujawniło...

4. Odpowiadający nie wie czy takie mówienie ma jakąś moc. Może - czasem - ale nie musi. Z jednej strony trudno ulegać fatalizmowi, ze jak się raz coś powiedziało, to już zawsze będzie źle. Z drugiej trudno takie mówienie lekceważyć.

5. Kościół uczy, że piekło jest wieczne. Bo istoty wolne mogą wybierać. Tym którzy chcą sie modlić o zbawienie szatana odpowiadający radzi, by raczej modlili się za tych, którzy wskutek szatańskich sztuczek upadli. Im ta modlitwa bardziej jest potrzebna.

6. Odpowiadający nie wie co sądzić o doniesieniach o diable na kliszy. Wie natomiast, ze życie człowieka jest w rękach Boga. Szatan człowieka może dręczyć, ale nie zabić. Pokazuje to historia opętanego z Gerazy (Mk 5, 1-20). Ów czowiek bardzo cierpiał, ale żył. Gdy demony weszły w swinie, te natychmiast się potopiły...

J.