Marta 02.03.2007 19:31

Czy czlowiekowi cale zycie towarzyszy strach? Czy jezeli sie nie boimy to znaczy, ze sie boimy tylko tego nie odkrylismy? Czy to prawda, ze wielka wiara tłumi lęk??

Odpowiedź:

Odpowiadający nie bardzo wie co na tak postawione pytanie odpowiedzieć. Bo jedni się boją wszystkiego całe życie, inni - jak się wydaje - boją się jedynie sporadycznie. Chyba ważne jest, by człowiek wiedział kogo lub czego trzeba się rzeczywiście bać. Wtedy nie będzie ży w ciągłym strachu...

Czy wiara tłumi leki? Chyba nie. Ona pozwala właśnie spojrzeć na sprawy realnie, pokazując, czego naprawdę trzeba sie bać. Pan Jezus powiedział kiedyś (Mt 10, 28-30):

Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone.

Wiara pozwala więc nie tyle stłumić lęk, co go opanować. Śmierć, cierpienie, życiowe trudności nie są tak straszne, kiedy się wie, że jest życie wieczne, w którym tego rodzaju trosk już nie będzie...

J.