Andrzej 01.02.2007 18:20

Szanowni Państwo!
Pisze z bliskiej ,jednak dalekiej ciemnej Szwecji.Jestem polskiego pochodzenia i praktykującym katolikiem co wzbudza zainteresowanie wsrod moich protestanckich przyjaciol.Kilku z nich ma zamiar przejsc na katolicyzm.W zwiazku z tym często zadawane mi sa pytania gdzie moja wiedza jest ograniczona.Czesto do najbliższej parafii katolickiej jest pareset kilometrow.Powtarzajacym sie pytaniem jest, czy slub wzięty w kościele protestanckim jest automatycznie zatwierdzany w kościele katolickim????Czy osoba po rozwodzie w kosciele protestanckim moze po przejściu na katolicyzm wziaść ślub w kościele katolickim? Czy rozwód w kościele protestanckim może być przeszkoda w przejściu na katolicyzm????Z wyrazami szacunku Andrzej.M.

Odpowiedź:

Katolicy uznają, że ślub zawarty w innych wyznaniach, religiach czy przez ateistów, jeśli tylko wszystko odbyło się zgodnie z przyjętymi w danym środowisku zasadami, jest ważny. Ślub protestanta po przejściu na wiarę katolicką będzie przez Kościół katolicki uznany za ważny. Nie może on też rozwieść się z żoną i wziąć nowego ślubu.

Ktoś, kto chciałby zostać katolikiem żyjąc z drugą żoną będzie miał problem z przyjmowaniem w Kościele katolickim sakramentów...

J.