Ankora 03.12.2006 22:26

Szczesc Boze
Prosze mi udzielic rady
1.Prosze mi powiedziec jak powinnam sie przygotowc do spowiedzi z calego zycia- przeciez nie pamiatam wszystkich grzechow popelnionych bedac jeszcze dzieckiem ale czuje ze potrzebuje tego i czy to oznacza ze moje wszystkie poprzednio odprawione spowiedzi byly niewazne.
2.Jakies czas temu poznalam mezczyzne przez internet-po jakims czasie pisanania ze soba-postanowilismy sie spotkac i on po kilku chwilach naszej rozmowy on mowi do mnie ze jest wyslannikiem Boga i ze przyszedl mi pomoc,ze tylko w Nim -Bogu znajde szczescie , poza tym on powiedzial mi ze ma dar 'WIEDZY'potrafi przewidziec niektore rzeczy.Od tego momentu minal przeszlo tydzien ,a on sie wogole nie odzywa ,nie odpisuje na maile- ja nie wiem z kim mialam do czynienia ,co robic i myslec o tym wszystkim,goraco pozdrawiam i dziekuje za wyjanienia

Odpowiedź:

1. Podczas spowiedzi (czy to generalnej, czy zwykłej) należy wyznać wszystkie grzechy ciężkie od ostatniej ważnej spowiedzi. Zapomnienie (zapomnienie, a nie zatajenie!) nie czyni spowiedzi nieważną – po to jednak robi się rachunek sumienia, aby te grzechy w miarę możliwości sobie przypomnieć. Ideałem byłby codzienny krótki rachunek sumienia – wtedy raczej odpada problem z krótką pamięcią ;)

Odpowiedz sobie jeszcze na pytanie, czemu chcesz do spowiedzi generalnej przystąpić. Jeśli poprzednie spowiedzi były ważne, nie masz takiego obowiązku. A w niektórych sytuacjach nawet spowiedź generalną się odradza... Bóg Ci Twoje grzechy odpuścił – nie musisz do nich wracać. Tym bardziej nie musisz się zadręczać, że ich nie pamiętasz. Spowiedź generalna to niekoniecznie wyrzucenie z siebie listy grzechów z całego życia – to raczej próba spojrzenia na to życie, zobaczenia w nim działania Pana Boga i przyglądnięcia się swojej odpowiedzi na Jego zaproszenia.

2. No, nie tylko Ty nie wiesz, z kim miałaś do czynienia... Najlepiej byłoby dać sobie spokój i na przyszłość uważać na internetowe znajomości...

M.