aga 02.12.2006 12:09
1. Dlaczego - jak napisał odpowiadający(znalazłam to w jednej z odpowiedzi) Kościół nie uznaje święceń kapłańskich udzielonych w innym wyznaniu? Czy to znaczy, że w oczach katolików np. kapłan prawosławny czy protestancki nie jest że tak powiem ,,prawowitym" kapłanem (choć odpowiadającemu chodziło chyba tylko o protestantów, ale nie jestem pewna)?
Czy tylko katolicy nie uznają innych święcej za ważne czy też wszystkie wyznania nie uznają wzajemnie innych święceń? Czy to znaczy, że nie uznaje komunii w innych Kościołach(mam na myśli wiernych innych wyznań nie zaś katolików przyjmujących komunię w innym Kościele) za ciało i krew Chrystusa? Czy w takim razie w wg katolików wierni innych wyznań chrześcijańskich mimo iż przystępują do komunii nie spożywają tak naprawdę Ciała Chrystusowego? Czy inne sakramenty takie jak chrzest czy ślub przyjmowane w tych wyznaniach również są nieważne? Bardzo proszę o szczegółową odpowiedż na każde z postawionych przeze mnie pytań?
2. Odnośnie wcześniejszego pytania - co dokładnie oznacza sukcesja apostolska i na czym ona polega, bo przeczytałam w wikipedii(nie wiem czy to prawda), że kościół katolicki uznaje ważność święceń kapłańskich kościołów, które zachowały sukcesję apostolską biskupów? Które konkretnie wyznania posiadają sukcesję apostolską?
3. Czy osoba, która przeszła z wiary katolickiej na prawosławie może zostać kapłanem prawosławnym i odwrotnie?