aga 20.11.2006 09:57

1. Czy to prawda, że Kościół głosi, że dusza zmarłych, którzy nie zostali pochowani będzie błąkać się po świecie i nie zazna spokoju? Podobno księża odprawiają nawet msze w intencji ludzi, którzy zginęli na wojnie i ich ciało nie zostało pochowane?
2. Na jakiej podstawie Kościół uchwalił dogmat o nieomylności papieża?
3. W jakie święta obowiązkowe jest uczestnictwo we mszy świętej? Czy w zaznaczone w kalendarzu na niebiesko, które są świętami tylko kościelnymi również trzeba chodzić do kościoła?
4. Czy modlitwa osób, które żyją w grzechu ciężkim w intencji innych osób jest ważna?
5. Czy żal człowieka, który żałuje popełnionych czynów i nie chce grzeszyć, bo doszukuje się w grzechach bezsensu, rozważa argumenty za i przeciw takiemu a nie innemu postępowaniu można nazwać żalem niezupełnym, czy jest to po prostu na swój sposób docenianie wartości dobra?

Odpowiedź:

1. Nie jest to prawdą. Los człowieka po śmierci nie zależy od sposobu jego pochówku czy jego braku. Grzebanie zmarłych to raczej miernik naszego szacunku dla nich...

2. Zobacz TUTAJ

3. Zobacz TUTAJ

4. Każda modlitwa jest jakoś ważna. Jej wartość zna Bóg. Na pewno zbliżając do Boga sprzyja nawróceniu.

5. W teologii mówi się o żalu doskonałym i niedoskonałym. To co pisujesz można chyba nazwać niedoskonałym. Żal doskonały ma bowiem odniesienie do Boga: żałuję ze względu na Niego, nie ze względu na sama brzydotę grzechu...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg