Mojmira 10.10.2006 18:07

1. Chciałabym się dowiedzieć jakie żeńskie zakony wypełniają swoje powołanie opiekując się chorymi, starcami, czy domami dziecka? Starałam się szukać na własną rękę, ale tych zakonów jest tak wiele (a do tego nie wszystkie piszą jasno o tym co robią), że niewiele mi te poszukiwania dały.
2. Drugie pytania - również odnosi się ono do problemu zakonów. Czy Augustianki od Miłsierdzia Jezusa mają zakony również w Polsce? Bo o ile się orientuję są one chyba przede wszystkim we Francji (a może tylko z tamtąd pochodzą?).
3. I ostatnie. Czy wyrażanie opinii niezgodnych z wiarą katolicką jest grzechem? Chcę zaznaczyć, że wygłaszałam je rozmawiając z moją koleżnaką, która poglądy miała zgoła calkowicie preciwne, a zrobiłam to dla samej możliwości z nią dyskutowania (sam pan rozumie - takie same opinie = brak ciekawej dyskucji).

Odpowiedź:

1. Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie odpowiadający musi zrobić dokładnie to samo, czego Tobie się nie chce: poszukać odpowiedzi w internecie. Odpowiadajacy poszukał i troche znalazł. Zobacz TUTAJ TUTAJ (tylko Dolnośląskie) czy TUTAJ

2. Zobacz TUTAJ

3. Powód dla którego je wygłaszasz, jest błahy: powód do dyskusji. Tyle że ciekawe dyskusje toczą się nie tylko wtedy, gdy rozmówcy się różnią. A na ile to co mówisz może być grzechem trudno powiedzieć. Bo nie wiadomo w jakich kwestiach nauce Kościoła się sprzeciwiasz i na ile jest to dla Twojej rozmówczyni gorszące (może wie ze robisz to tylko dla zasady). Czy jest to podważanie dogmatów, zasad moralnych, czy wyrażanie innych opinii na temat remontu, niż z ambony powiedział proboszcz...

J.