Szukam 06.10.2006 14:16

Witam, Chciałbym przypomnieć że niedawno zadałem dwa pytania w jednym formularzu a tylko na jedno otrzymałem odpowiedź. Chodzi o pytanie z datą 2006-09-19 21:57:11
Proszę więc jeszcze raz o odpowiedź na to drugie pytanie:

2. CO oznacza przykazanie dane przez Boga na Górze Synaj Mojrzeszowi:
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego co na niebie wysoko ani tego co na ziemi nisko ani tego co w wodzie głęboko" Czy chodzi tutaj o to żeby nie robić obrazów i posągów fałszywym bożkom? bo jezeli tak to rozumiem ale jakoś nie widze (biorąc oczywiście cały fragment a nie to wybrane zdanie) powiązania do bożków, niby bezpośrednio wcześniej mówi o tym żeby nie czcic bożków ale jakoś nie moge tego razem powiązać, może się myle.


a co do odpowiedzi udzielonej na pierwsze pytanie (o tym że Bóg traktuje ludzi z pewną ulgą ze względu na ich tradycje i wady) rozumiem po ludzku sądząc że jest to mądre postępowanie, ale z drugiej strony czy to nie jest pewnego rodzaju targowanie sie z Bogiem? Np teraz mamy przykazanie miłości, ale spórzmy za okno albo choćby na siebie samego i powiedzmy sobie czy to przykazanie jest wypełniane naprawde. Wydaje mi się że te przykazania od Boga które mamy teraz też są powszechnie odrzucane przez większość, więc analogicznie do ST Pan Bóg powinien "zmniejszyć swoje wymagania" żeby nam było łatwiej? Jakoś nie moge tego pojąć. Bóg widzi że i tak go nie posłuchają więc odpuszcza? To takie... ludzkie.

Odpowiedź:

Przepraszam. Zobacz TUTAJ


Do do wątpliwości... Problem w tym, że ludzkośc już dojrzała do stawianych jej wysokoich wymagań moralnych...

J.