Agata S. 10.05.2006 19:11

Mieszkam od 10 lat w Holandii. Z moim pierwszym mezem sie rozwiodlam (w Polsce). Teras mieszkam z moim drugim mezem z ktorym mam tylko slub cywilny. Chodze do Kosciola Katolickiego na msze po holendersku. Nasza parafia nie jest duza jak wiadomo Holandia jest krajem protestanckim. Po ktotkim czasie zna sie ksiedza i innych wiernych bardzo dobrze. Pare lat temu pszystepowala do Komuni Sw. nasza corka. Podczas przygotowan ksiadz zadal mi pytanie "Dlaczego nigdy nie przystepuje do Komunii?" Kiedy uslyszal moja odpowiedz. "Ja jestem rozwiedziona i powtornie zamezna." Byl bardzo zaskoczony "Tylko to powstrzymuje Cie od pelnego uczestnictwa w mszy?". Po moim potwierdzeniu zaczol mi ksiadz mowic jaki Bog jest dobry i milosierny i poprosil mnie bym znow zaczela przyjmowac Komunie Sw.
Zastanawialam sie dosc dlugo nad tym co mi ksiadz powiedzial. Wracalam z ksiedzem do tego tematu jeszcze pare razy. Rozmawialam z moja mama ktora mieszka w Polsce. Ona mi powiedziala ze skoro ksiadz twierdzi ze moge isc do Komunii, to moge to zrobic. W dniu kiedy moja corka przystepowala do Komunii Sw. ja tez jako matka przystapilam razem z nia. Od tego czasu przystepuje do Komunii Sw.
Chcialabym sie dowiedziec jak to jest mozliwe ze w tej samej wierze w jednym kraju mowia jedno a w drugim kraju zupelnie co innego? Jak to jest ze mozna slub koscielny uniewarznic?
Dlaczego kiedys bylo to nie do pomyslenia, a teraz jest to mozliwe? Czy mowimy tu o modernizowaniu sie Kosciola? Nasz papież Jan Pawel II byl przeciwny srodkom antykoncepcyjnym. Nowy papież zamierz sie do tego problemu pozytywnie ustosunkowac. Dlaczego?.

Dziekuje za wyjasnienia,
pozdrawiam Agata

Odpowiedź:

Co zamierza Benedykt nie wiadomo....

Jak by nie było Kościół katolicki nie uznaje rozwodów. Kto trwa w drugim związku żyje w cudzołóstwie. Takie jest nauczanie samego Jezusa Chrystusa (zobacz Marek 10). Jeśli do przyjmowania komunii namawiał Panią ksiądz, to pozostaje tylko się załamać...

W Katechizmie Kościoła katolickiego tak sprawę wyjaśniono:

2382 Pan Jezus podkreślił pierwotny plan Stwórcy, który chciał nierozerwalności małżeństwa. Znosi pobłażliwość, która przeniknęła do Starego Prawa.
Między ochrzczonymi "małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci".

2383 Separacja małżonków z utrzymaniem węzła małżeńskiego może być uzasadniona w pewnych przypadkach przewidzianych przez prawo kanoniczne.

Jeśli rozwód cywilny pozostaje jedynym możliwym sposobem zabezpieczenia pewnych słusznych praw, opieki nad dziećmi czy obrony majątku, może być tolerowany, nie stanowiąc przewinienia moralnego.

2384 Rozwód jest poważnym wykroczeniem przeciw prawu naturalnemu. Zmierza do zerwania dobrowolnie zawartej przez małżonków umowy, by żyć razem aż do śmierci. Rozwód znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne. Fakt zawarcia nowego związku, choćby był uznany przez prawo cywilne, powiększa jeszcze bardziej ciężar rozbicia; stawia bowiem współmałżonka żyjącego w nowym związku w sytuacji publicznego i trwałego cudzołóstwa:

Jeśli mąż, odłączywszy się od swej żony, łączy się z inną kobietą, sam jest cudzołożnikiem, ponieważ każe popełnić cudzołóstwo tej kobiecie; także kobieta, która mieszka z nim, jest cudzołożnicą, ponieważ pociągnęła do siebie męża innej kobiety.

2385 Niemoralny charakter rozwodu wynika z nieporządku, jaki wprowadza on w komórkę rodzinną i w społeczeństwo. Nieporządek ten pociąga za sobą poważne szkody: dla porzuconego współmałżonka, dla dzieci, które doznały wstrząsu z powodu rozejścia się rodziców, często starających się pozyskać ich względy, oraz z uwagi na zły przykład, który czyni z niego prawdziwą plagę społeczną.

2386 Może zdarzyć się, że jeden ze współmałżonków jest niewinną ofiarą rozwodu orzeczonego przez prawo cywilne; nie wykracza on wówczas przeciw przepisowi moralnemu. Istnieje znaczna różnica między współmałżonkiem, który szczerze usiłował być wierny sakramentowi małżeństwa i uważa się za niesłusznie porzuconego, a tym, który wskutek poważnej winy ze swej strony niszczy ważne kanonicznie małżeństwo.

W katechizmie wyraźnie przypomniano też, że ci katolicy, którzy mają świadomoścć popełnienia grzechu ciężkiego, powinni powstrzymać się od przyjmowania komunii...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg