Kb 09.11.2005 19:19

Szczęść Boże
Wiem, i każdy młody wie, że sex przedmałżeński to grzech ciężki. Z tego co dotychczas zrozumiałem z nauki Kościoła (a dokładniej z kazań) to kontakt fizyczny służy do powiększania potomstwa. W takim razie małżonkowie mogą ze sobą współżyć aby miec potomstwo. A jeżeli oni współżyją ze sobą tylk odla przyjemności fizycznych. A co jeżeli przy tym stosują antykoncepcję? Jakiego typpu są to grzechy. Kiedy sex nie jest grzechem a kiedy jest.
Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź:

1. Małżonkowi mogą ze sobą współżyć także wtedy, kiedy przewidują, że z ich zbliżenia nie pocznie się potomstwo. Bo współżycie w małżeństwie jest także jednym ze sposobów okazywania sobie miłości.

2. To okazywanie sobie miłości nie może być oderwane od prokreacji. Dlatego nie jest grzechem podjęcie stosunku z natury swojej niepłodnego (np. gdy któreś z małżonków nie może mieć dzieci, gdy stosując naturalne metody planowania rodziny wiedzą, że kobieta jest w niepłodnej fazie cyklu), ale jest nim (grzechem) uczynienie go niepłodnym przez stosowanie metod lub środków antykoncepcyjnych.

3. Grzechy przeciwko 6 przykazaniu są zasadniczo grzechemi ciężkimi (mają ciężką materię). Lekkimi mogą stawać się wskutek braku świadomości czy dobrowolności czynu. Jak każdy zreszta zły czyn popełniony nie w pełni świadomie i nie w pełni dobrowolnie...

4. Poza małżeństwem seks zawsze jest grzechem. W małżeństwie niedozwolone jest stosowanie metod i środków antykoncepcyjnych. Może być tez grzechem w małżeństwie, jeśli nie dokonuje się w sposób ludzki (np. gwałt w małżeństwie, zmuszanie to niechcianych przez partnera form współżycia itp)...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg