W 06.05.2005 10:55

Dzień dobry, mam 2 pytania, na które chciałbym uzyskać odpowiedzi:
1) Pierwsze pytanie dotyczy stosowania prezerwatyw. Dlaczego małżonkowie nie mogą ich stosować? Kalendarzyk małżeński, który zaleca kościół też polega na nie dochodzeniu plemników do komórki jajowej, bo w tym okresie niepłodnym już jej nie ma, czyli plemniki i tak się zabijają podobnie jak w prezerwatywie, która ich nie dopuszcza. A co ma zrobić małżeństwo które chciałoby poczekać z dziećmi z powodów osobistych jak i finansowych. Biorąc pod uwagę że w młodym wieku u kobiet miesiączki są nie regularne i stosowanie kalendarzyka wiąże się z dużym ryzykiem. Słyszałem że w niektórych krajach Afryki kościół zezwala na stosowanie prezerwatyw, dlaczego tak nie jest na całym świcie- w końcu Jezus nie dawał przykazań na wybrany teren tylko do wszystkich.
2) Kościół nie zabrania przeszczepów organów dla ratowania życia. Nie wdając się w polemikę- czy jest to możliwe czy nie, przedstawię następujący przypadek może trochę śmieszny ale ciekawy. Jednemu człowiekowi zgniotło tułów, a drugiemu głowę i lekarze postanowili by ich połączyć w jedno ciało. Ta osoba która powstała czyją miałaby duszę ?

Odpowiedź:

1. Nauka Kościoła zawsze jest taka sama: stosowanie technik współżycia i środków uniemożliwiających poczęcie jest grzechem. Nie jest nim stosowanie metod naturalnych, bo są zgodne z wpisanym w organizm kobiety prawem natury. Jeśli nie widzisz róznicy to spróbuj sobie uświadomić na czym polega różnica między byciem niepłodnym a uczynieniem się niepłodnym.

Oprócz kalendarzyka (dziś już metody najwyżej pomocniczej) istnieją jeszcze inne, znacznie skuteczniejsze. Możesz się z nimi zapoznać klikając TUTAJ

W kwestii krajów afrykańskich... Nie wierz plotkom. Nauka Kościoła w sprawach moralnych jest wszędzie taka sama. Najwyżej mogą istnieć jakieś szczególne okoliczności, w których spowiednik zezwoli kobiecie na używanie środków antykoncepcyjnych...

2. Póki co przedstawiona przez Ciebie sytuacja jest zupełnie nierealna. Z odpowiedzią poczekamy do dnia, w którym tego rodzaju przeszczep się uda.

J.