M 03.05.2005 18:55

mam taki dylemat. Dotyczy on nielegalnego oprogramopwania, ale nie setek gier i filmów ale tego podstawowego(windows, office, anty wirus) i kilka programów rozrywkowych(kilka gier lub filmow)
Nie stać mnie na orginalne oprogramowanie które kosztuje drugie tyle co nowy komputer, a jednocześnie chce korzystać z komputera. korzystam i to dosyc często więc z nielegalnego. wiem że to jest grzechem lekkim. Jak ide do spowiedzi to spowiadam się z tego, ale chyba nie mam prawdziwego żalu za ten grzech i moim postanowieniem poprawy jest to że w przyszłości jak bede zarabiał pieniądze(mam teraz 15 lat) to sobie takie kupie.
Jaki sie wiele razy popełnia grzech lekki to wtedy jest ciężkim. Czy tak jest w tym przypadku? czy jesli dosyć często korzystam z komputera z nelegalnym oprogramowaniet to mam grzech ciężki? pytałem sie o to moich rodziców i oni mi mówili ze nie mają pieniedzy na zakup legalnego, a jednocześnie to nie jest dobrze że aby korzystac komputera trzeba wydac tyle pieniędzy na legalne oprograowanie, mogąc mieć nieraz za darmo nielegalne. co innego gdy program kosztuje 20 zł a my korzystamy z nielegalnego, ale komplet całęgo oprogramowania do komputera kosztuje może z 2000zł. czy w takim razie korzystanie wiele razy z tego jest grzechem ciężkim?? czy moge z tym grzechem przystepować do komunii?? przecież to nie jest w porządku że wszystko tyle kosztuje!!!

Odpowiedź:

O takich sprawach jak możiwość przystępowania do komunii powinieneś rozmawiać ze spowiednikiem, nie odpowiadającym serwisu Wiara. Bo to zdanie spowiednika jest dla Ciebie wiążące...

Wyjaśnijmy tylko dwie kwestie. Po pierwsze: o sprawie tzw. piractwa komuterowego pisaliśmy już wielokrotnie. Dlatego najlepiej będzie, jeśli zajrzysz TUTAJ czy TUTAJ . Po drugie: grzechy lekkie zasadniczo się nie sumują w grzech ciężki. Nie jest tak, że popełniając kilka mniejszych przewinień mamy na sumieniu jeden grzech ciężki. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy poszczególne czyny (same w sobie stanowiące grzech powszedni) są w istocie jednym, rozłożonym w czacie czynem, gdy są realizacją jakiegoś planu, Np. gdy ktoś systematycznie okrada kogoś z niewielkich sum, bo liczy, że dzięki temu okradany nie tak szybko się zorientuje...

J.