06.04.2005 10:22

jakie są zwyczje watykanskich pogrzebów?

Odpowiedź:

Przebieg ceremonii pogrzebowej Jana Pawła II przedstawił papieski ceremoniarz abp Piero Marini. Będzie ona wyglądała następująco:
W bazylice św. Piotra ciało Papieża zostanie złożone w drewnianej trumnie i nastąpi obrzęd pierwszego jej zamknięcia. Pierwsze zamknięcie jest poprzedzone obrzędem przykrycia twarzy Ojca Świętego białym welonem. Towarzyszy temu modlitwa: "Wierzymy, że życie Jana Pawła II jest obecne w Tobie. Jego twarz, nieoświetlona już światłem tego świata niech będzie na zawsze oświetlona Twoim, wiecznym i niewyczerpanym Światłem. Jego Twarz, która bada la Twoje szlaki, żeby wskazać je Kościołowi, niech cieszy się Twoją łaską. Jego twarz, której my już nie będziemy oglądać, niech cieszy się Twoją obecnością".
Trumna zostanie następnie wyniesiona na Plac św. Piotra na Mszę pogrzebową. Mszy św. będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Joseph Ratzinger.
Ostateczne zamknięcie trumny i złożenie jej do trumny metalowej, dokonuje się w Grotach Watykańskich. Dawniej był zwyczaj wkładania do trumny papieża złotych i srebrnych monet z okresu jego pontyfikatu. Do trumny Jana Pawła II zostanie złożony woreczek z medalami wybitymi w czasie jego pontyfikatu oraz umieszczony w metalowym pojemniku akt, zawierający najważniejsze fakty z okresu jego pontyfikatu.

red.