czytelnik 07.03.2005 01:03

Proszę o jakąś refleksję osobę doświadczeniem biblijnym nad dzisiejszym cytatem z niniejszej strony: „Po tylu wiekach można się zastanawiać, czy prorok nie popełnił błędu. Ostatecznie Dawid nie zawsze był godny otrzymanego tytułu pomazańca Jahwe. Co zobaczył Bóg w sercu kogoś, kto w przyszłości dopuści się cudzołóstwa, przyczyni się z powodu kobiety do wysłania na śmierć jednego z najlepszych żołnierzy, przekroczy Prawo licząc lud – do dziś pozostaje tajemnicą. No właśnie – co?” Rzeczywiście w 2 Księdze Samuela czytamy, że Dawid zgrzeszył z żoną Uriasza, Batszebą. Potem chciał doprowadzić do tego, żeby Uriasz uznał poczęte dziecko za swoje. Gdy to się nie udało, doprowadził podstępnie do śmierci Uriasza.
„Postępek ten ...nie podobał się Panu.” „ZAMORDOWAŁEŚ GO MIECZEM AMMONITÓW” „Dlatego właśnie miecz nie oddali się od domu twojego na wieki «Pan odpuszcza ci też twój grzech - nie umrzesz, lecz dlatego, że przez ten czyn odważyłeś się wzgardzić Panem, SYN, KTÓRY CI SIĘ URODZI, NA PEWNO UMRZE». Za grzech ojca umarł syn. A potem syn Dawida Absalom , sprzeciwił się ojcu, i co się stało? 5 Król (Dawid) wydał polecenie Joabowi, ...: «Ze względu na mnie z młodym Absalomem postępujcie łagodnie!» Słyszało całe wojsko, jaki rozkaz wydał król przywódcom co do Absaloma...9 Absalom natknął się na sługi Dawida. Jechał na mule. Muł zapuścił się pod konary wielkiego terebintu. Absalom ZACZEPIŁ GŁOWĄ O DĄB I ZAWISŁ MIĘDZY NIEBEM A ZIEMIĄ - muł natomiast dalej popędził. 10 Dostrzegł to pewien człowiek i zawiadomił Joaba: «Widziałem Absaloma wiszącego na terebincie». 11 Człowiekowi, który przyniósł nowinę, Joab odpowiedział: «Jeżeli go widziałeś, to czemu go nie zabiłeś zaraz na miejscu? Dałbym ci dziesięć [sztuk] srebra i jeden pas(12 srebrników?) ». 12 Człowiek ten odpowiedział Joabowi: «Choćbym na ręce swe otrzymał tysiąc srebrnych syklów, nie podniósłbym ręki na królewskiego syna. Przecież słyszeliśmy, jak król rozkazywał tobie, ...: "Ze względu na mnie zachowajcie młodego Absaloma". 13 Gdybym wobec niego postąpił zdradliwie - a żadna sprawa nie ukryje się przed królem - czy ty sam nie stanąłbyś wtedy z dala ode mnie?» 14 Joab odrzekł: «Nie chcę z tobą tracić czasu». Wziął do ręki trzy oszczepy i utopił je w sercu Absaloma. (przebił mu bok?) A że żył jeszcze w gąszczu terebintu, 15 podbiegło dziesięciu młodych ludzi, giermków Joaba, i rzuciwszy się na Absaloma, dobiło go.” Tak zginął nieposłuszny syn Dawida. Inny ważny cytat ST: „potomstwo zaś Dawida poniżę, jednak nie po wszystkie dni”. NT„Dawid był ojcem Salomona... Jakub ojcem Józefa, męża Maryi...”„Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną....”„Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie” Jezus chciał być posłuszny Ojcu, więc żydzi wydali Go, aby został ukrzyżowany przez Rzymian. ( a Uriasz. zamordowany mieczem Ammonitów). Jakoś nasuwają się różne analogie wydarzeń z Ewangelii i St. Testamentu. Historia tak jakby powtórzyła się. Czy tym zapowiadanym poniżeniem miało być to, że Józefowi, z królewskiego, (choć nie koniecznie szlachetnego) rodu Dawida, przyszło wychowywać nie swoje dziecko? A Jego Matce, tak jak Batszebie przyszło oglądać śmierć własnego dziecka. Czy zamysłem Pana było to, by po 2x14 pokoleniach został ten grzech cudzołóstwa w tym rodzie jakoś zmazany i dlatego Sam się zaangażował? Czy może są jeszcze jakieś inne analogie?

Odpowiedź:

Poniżenie rodu Dawida polegało przede wszystkim na tym, że musiał wojować ze swoim synem, a potem także na tym, że nad połową królestwa stracił władzę...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg