niepewna 20.01.2005 23:36

Moje pytanie dotyczy przygotowan przedslubnych. Mam narzeczonego ktory byl katolikiem ale wyprowadzil sie do Niemiec i tam wystapil z Kosciola. Jednak zaczelismy planowac slub I dla mnie wchodzil w gre slub cywilny i slub koscielny bo jestem katoliczka Wiec moj narzeczony zeby nie robic zadnych przeszkod postawnowil znow wstapic do Kosciola. Udalo mu sie to i wstapil do Kosciola a wiec jest katolikiem. Slub cywilny bierzemy w Niemczech a slub koscielny w Polsce Aby przygotowac sie do slubu ja w Polsce uczestnicze w naukach przedslubnych natomiast moj narzeczony w Niemczech tez bedzie uczeszczal na nauki przedslubne. I to pojawia sie problem Rozmawialam z moim ksiedzem proboszczem i on powiedzial ze moj narzeczony musi jeszcze tu w Polsce zrobic dzien skupienia dla narzeczonych i odwiedzic poradnie zycia rodzinnego. Moje pytanie jest czy aby na pewno obowiazuje to mojego narzeczonego. Przeciez wstapil do Kosciola Katolickiego w Niemczech i tam chyba obowiazuja te same przepisy co u nas. Problem w tym ze narzeczony pracuje i mam ograniczona liczbe wolnego i z tego by wynikalo ze do poradni musial by przyjechac na poczatku miesiaca a na dzien skupienie wtedy jak to bedzie organizowane i troszke to jest klopotliwe wiec chyba prosciej by to bylo zalatwic w Niemczech Ponado mam pytanie jeszcze jedno; czy na nauki tj dzien skupienia dla narzeczonych i poradnia zycia rodzinnego trzeba chodzic do swojego dekanatu czy mozna tez chodzic gdzie indziej.Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz

Odpowiedź:

Tego rodzaju sprawy musicie ustalić z Twoim proboszczem. To od jego decyzji zależy dopuszczenie was do zawarcia w Kościel katolickim sakramentu małżeństwa oczywiście możecie się odwołać do biskupa). Skoro domaga się spełnienia pewnych konkretnych wymogów, to widocznie uznał, że w waszym przypadku jest to konieczne. Możecie go przekonyważ, że jest inaczej. Na pewno też narzeczony może stawiane mu wymogi spełnić w Niemczech i przedstawić odpowiednie zaświadczenia.

Jeśli chcecie chodzić na nauki do innego dekanatu, to jest to oczywiście możliwe. Lepiej jednak i to ustalcie ze swoim proboszczem.

red.