03.01.2005 15:31

Dlaczego zanim zostanie się zakonnicą trzeba przejść przez próbę życia zakonnego, a małżeństwa nie można zawrzeć na próbę?

Odpowiedź:

Próbą przed małżeństwem jest okres narzeczeństwa. To czas, kiedy młodzi mogą się zdecydować. Powinni już przedtem zadbać o to, by być dla siebie wartościowymi partnerami. W okresie narzeczeństwa lepiej się poznają. Dobrze też jeśli zadbają o to, by zabezpieczyć sobie w małżeństwie jakieś sensowne lokum i utrzymanie. Przyznasz jednak, że wspólne zamieszkanie czy współżycie seksualne byłoby pewnym wyprzedzeniem małżeństwa. Nie można w pełni być w małżeństwie i jednocześnie traktować to jako próby. Z takiej próby wychodzi się już z bagażem nieciekawych doświadczeń. Wpływa to jakoś na związki w przyszłości. Zwłaszcza, jeśli w "małżeństwie na próbę" pojawią się dzieci.

Z zakonem jest inaczej. Ktoś kto wstąpił do zakonu może zeń wystąpić bez szkody dla swojej czystości. Nie wpływa to jakoś znacząco na jego przyszły związek małżeński. Dodajmy też, że ktoś kto poszedł do zakonu nie nabywa automatycznie wszelkich praw. To też jest dla niego czas próby i wyczekiwania.

J.