Michał 04.11.2004 06:34

Szczęść Boże

Mój brat cztery miesiące temu poznał dziewczynę. Będą brali ślub w kościele. Planują go na marzec. Ponieważ mój brat do kościoła nie chodzi już kilkanaście lat (a właściwie nigdy nie chodził - tylko do czasu I Komunii, a było to 17 lat temu), jego dziewczyna podobnie.
Tak więc wysyłają mnie do Kancelarii Parafialnej abym wszystko im załatwił, tzn. wybrał księdza, datę ślubu, żebym spytał się o cenę ślubu (trochę się wstydzę bo jak będzie to więcej jak 200 zł to brat pewno nie zapłaci). Robią to dla świętego spokoju – ten ślub w kościele.

Acha oboje bierzmowani byli – i to była ich pierwsza „wizyta” w kościele po I Komunii św.

Proszę mi powiedzieć jak technicznie mam ww sprawę załatwić. Co muszę ze sobą zabrać.
I co powiedzieć, jak się mam zachować żeby ww sprawę załatwić. Trzeba napisać jakieś podanie?

Odpowiedź:

Michale. Ty w tej sprawie nie załatwisz nic. Możesz najwyżej dowiedzieć się jakie dokumenty Twój brat i jego narzeczona powinni przynieść do kancelarii. Potrzebne jest bowiem nie tyle załatwienie formalności związanych z wynajęciem sali (kościoła), zapłacenie urzędnikowi (kapłanowi), ile odpowiednie przygotowanie ich do zawarcia tego małżeństwa oraz przeprowadzenie badania, czy rzeczywiście są do niego zdatni (chodzi o wyjaśnienie, czy nie są związani jakimiś przeszkodami). Muszą do kancelarii zgłosić się osobiście...

J.