MM 09.07.2004 21:50

Podobno Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie organizuje w sierpniu spotkanie dla osób, które chciałyby służyć Kościołowi na Wschodzie. Informacja taka ukazała się w KAI. Niestety nie mam dostępu do papierowych wydań KAI, a w internecie wymagane jest hasło dostępu. Nie mogę więc odszukać tej informacji. Zespół posiada tylko szczątki swojej strony bez jakichkolwiek informacji. Czy może ktoś o tym spotkaniu słyszał i mógłby podać mi jakieś bardziej wyczerpujące informacje?

Odpowiedź:

Oto poszukiwana informacja:

13.6.2004, 15:30 Duchowni i świeccy spotkają się przed wyjazdem do pomocy Kościołowi na Wschodzie (zapowiedź)

Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie organizuje w sierpniu specjalne spotkanie w Warszawie dla księży, sióstr zakonnych i świeckich wolontariuszy udających się po raz pierwszy za wschodnią granicę żeby pracować dla tamtejszego Kościoła - poinformował KAI dyrektor biura ks. Józef Kubicki TChr. Jak zaznaczył, będzie ono okazją do poruszenia wielu zagadnień ekumenicznych, liturgicznych czy katechetycznych specyficznych dla Kościoła na Wschodzie. Obecnie 1 300 duchownych i świeckich z Polski służy Kościołowi w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Spotkanie dla osób wyjeżdżających do pomocy Kościołowi katolickiemu na Wschodzie odbędzie się 17-19 sierpnia w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W programie przewidziano m.in. spotkanie z bp Tadeuszem Pikusem, przewodniczącym Rady Programowej Zespołu Pomocy Kościelnej, spotkania z prof. Andrzejem Stelmachowskim i ks. prof. Romanem Dzwonkowskim SAC.

Wyjeżdżający za wschodnią granicę będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką tamtejszego Kościoła, jego problemami ekumenicznymi, liturgicznymi czy katechetycznymi. Poznają wymagania wizowe, ubezpieczeniowe i prawo krajów, do których się udają.

Niewykluczone, że z przygotowującymi się do wyjazdu do pomocy Kościołowi na Wschodzie spotka się także Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Zgłoszenia udziału w spotkaniu, którego koszt (noclegi i wyżywienie) sfinansuje Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie można przekazywać do 31 lipca na adres biura Zespołu mieszczącego się przy skwerze kard. Wyszyńskiego 6 w Warszawie, tel./fax (22) 638 90 53; (22) 530 48 72; kom. (0692) 125 310.