Krzysztof 06.06.2004 21:41

Dlaczego 10 przykazań zawartych w katechiźmie różnią się od 10 przykazań Bożych zawartych w Biblii. Czy prawo dane od SAMEGO BOGA można zmieniać z jakiego kolwiek powodu? I czy słowa, Pana Jezusa że ani jedna jota nie przeminie z zakonu nie oznacza, tego że złem jest zmieniać choćby na jote? Bo jeśli te 10 przykazań z katechizumu nazwać Bożymi to wychodzi na to, że ktoś poprawia Boga ?

Odpowiedź:

W którym katechizmie? Bo w polskim książkowym wydaniu Katechizmu Kościoła Katolickiego na stronie 470-471 podano wszystkie trzy (!) wersje. Podobnie jest w naszym serwisie (kliknij TUTAJ ). Sens wszystkich trzech wersji przykazań jest ten sam, a przecież trudno byłoby się dzieku nauczyć pełnego tekstu z Księgi Wyjścia. W czym więc problem?

Trzeba też pamiętąć, że Boże nakazy w Starym Testamencie nie były zawarte jedynie w dekalogu. Sporo z tych przepisów (przede wszystkim o charakterze kulltycznym) straciło swoja aktualność. Na przykład dziś nawet Żydzi nie składają krwawych ofiar Bogu. Chrześcijanie natomiast kierują się Nowym Prawem, Prawem Ewangelii. Dziesięć przykazań to tylko (i aż) schemat, związła synteza, na której się opieramy.

O relacjach miedzy Starym i Nowym Prawem oraz o Prawie Ewangelii przeczytasz w Katechizmie Kościoła Katolickiego 1961-1974. Kliknij TUTAJ .

J.