Michał 13.04.2004 09:48

Szczęść Boże

1) W Wielkanoc wspominamy zmartwychwstanie Pana Jezusa, a co wspominamy w Poniedziałek Wielkanocny (tzn. z jakiej okazji jest to święto)?
2) Ksiądz w kościele mówił, że od Wielkanocy będziemy obchodzili uroczysty obchód święta tj. Oktawę (8 dni), aż do Niedzieli Bożego Miłosierdzia. No dobrze ale od 11 kwietnia do 18 kwietnia mamy 7 dni a nie 8 (12 kwiecień wypada)!?
2.1) Co jeszcze powinienem wiedzieć o tej Oktawie ? nie wiem, może kto i kiedy ustanowił Oktawę?
3) Dlaczego w Poniedziałek Wielkanocny nie było Nowenny?
4)Czy Nowenna na stronie internetowej (Jezu, Ufam Tobie !) którą mi kiedyś polecił pan katecheta jest odmawiana we wszystkich kościołach ? bo w Skarbczyku chyba jej nie znajdę?
5) Nowenna na ww. stronie internetowej jest na 9 dni ? który dzień i dlaczego jest pomijany?
6) Czy tą Nowennę naprawdę dytkował Pan Jezus św Faustynie? Co Serwis Wiara na ten temat sądzi?
7) Do jakiej grupy modlitw należy Nowenna (błagalnych, dziękczynnych)?

BARDZO PROSZĘ O PRZESŁANIE ODPOWIEDZI

Przepraszam, za ten natłok pytań ale bardzo mnie to wszystko ciekawi.

A cha czy nie należałoby Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty ustanowić dniami wolnymi od pracy bo wiele ludzi by chciało uczestniczyć w tych nabożeństwach, a nie mogą bo w firmie szef ?karze robić? a modlić to się można po pracy, ale wielu wraca z pracy nawet po 20.

Odpowiedź:

1. Poniedziałek to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy.... Takie poprawiny :)))

2. Poniedziałek należy do oktawy. Oktawa to takie poszerzone świętowanie :)))

3. O sprawy związane ze swoją parafią naprawdę powinieneś pytać duszpasterzy z Twojej parafii. Skąd mamy znać takie szczegóły? Przypuszczamy tylko, że z powodu święta...

4. Różne nabożeństwa mają to do siebie, że najczęściej nie są odmawiane publicznie we wszystkich kościołach. Nowenna o którą piszesz przeznaczona jest do prywatnego odmawiania (tak przynajmniej pisze na stronie internetowej z jej tekstem:
http://www.katolicka.alleluja.pl/tekst.php?numer=2211

5. Nowenny to nabożeństwo dziewięciodniowe...

6. Tekst nowenny wyraźnie wskazuje, że nie była ona dyktowana siostrze Faustynie... Tylko fragmenty napisane kursywą (pochyłe pismo) pochodzą najprawdopodoniej z Dzienniczka ...

7. W nowennie tej jest sporo próśb... Ale momentami ma takze charakter dziękczynny...

8. Ustalanie dni wolnych od pracy należy do państwa. Kościół może jedynie postulować. Jakiś czas temu uczynienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy postulowali protestanci (dla nich to najważniejsze święto. Póki co nic z tego nie wyszło. A szkoda...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg