Ania 07.04.2004 02:22

1. Liturgia Wigilii Paschalnej wg wszelkich wskazań liturgicznych powinna rozpocząć się po zmroku - co zrobić by zdyscyplinować proboszcza do przestrzegania tej normy - modlitwa o nawrócenie ;-) póki co nie pomaga, ta zasada liturgiczna łamana jest w mojej parafii rokrocznie.
2. Święte Triduum Paschalne kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. O ile obrzędy Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty są w mojej parafii sprawowane, to w Niedzielę Zmartwychwstania mimo, iż jest ona najważniejszym dniem roku liturgicznego, sprawowane są jedynie Msze Święte. Kapłani w mojej parafii (parafia prowadzona przez zgromadzenie zakonne, ponad 20 kapłanów) odmawaiają odprawiania w tym dniu Nieszporów. Jak ich do tego przymusić?

Odpowiedź:

1. Proszę spróbować z proboszczem porozmawiać. Najlepiej, jeśli będzie go przekonywało więcej osób. Tak zazwyczaj jest, że zdania parafian są podzielone. Musi więc mieć mocne oparcie w zwolennikach wierności zasadom sprawowania liturgii... Można też porozmawiać najpierw z innymi księżmi i poszukać sojuszników...

2. Patrz punkt pierwszy ;)

Powodzenia :)

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg