Michał 06.04.2004 16:02

Szczęść Boże

1) Wczoraj w kościołach było czytanie z księgi Izajasza. 42, 1-7. Kupiłem sobie Pismo Święte i co się okazało, a mianowicie pominęliście w czytaniach Mszalnych wiersze nr 8 i 9. Dlaczego?

2) Jakiś czas temu pan katecheta J. napisał mi, że w kościołach Nowy Testament jest czytany po kolei, nie rozumiem jak bo przecież wczoraj czytano Ewangelię wg Św. Jana Rozdział 2 wiersz 1-11 a dziś rozdział 13 wiersz 21 – 38. Nie rozumiem jak może być tu zachowana kolejność? A ze ST wczoraj czytano Iz 42 a dziś Iz 49. Dlaczego tak jest? A co ze środkowymi rozdziałami?

3) Dlaczego Jezus pozwolił na to, aby w Judasza wszedł Szatan po zjedzeniu chleba? Przecież Bóg ma władzę nad złem.

BARDZO PROSZĘ O PRZESŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedź:

1. Skoro czytanie wyznaczono do wiersza 7, to nie ma się co dziwić, że nie przeczytano wiersza 8 i 9. Czasami zdarza się, że opuszcza się jakąś część tekstu jako mniej istotną (czytanie nie może przecież być zbyt długie). Wszystko jednak uczciwie zaznacza się w lekcjonarzu, gdzie wyraźnie napisano, które wiersze się czyta. Podobnie robi się podając w kalendarzach czytania na każdy dzień.

2. Proszę dokładniej przeczytać poprzednią odpowiedź. Napisano tam, że owa ciągłość nie dotyczy wszystkich okresów roku liturgicznego.

3. Każdy człowiek jest wolny i sam decyduje o swoichc czynach. Judasz pewnie już zdecydował i dlatego otworzył serce diabłu...
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg