Tomasz 01.12.2003 01:07

Generalnie podoba mi się ostatni list pasterski dot. Przykazań Kościelnych, świąt, itp. I rozwiązania wydająmi się bardzo rozsądne i mądre. Mam jednak pewne obawy, że znów będą problemy interpretacyjne, zwłaszcza w kontekście wszystkich piątków jako dni pokuty. Bo co wtedy praktycznie zrobić, gdy Sylwester wypadnie w piątek? Albo gdy wesele rozpoczyna się we czwartek wieczór? Nie piszę tego żeby się czepiać, uważam post za coś normalnego. Czuję jednak, że tu będą problemy i niejasności interpretacyjne. I jeszcze jedna sprawa: w kościołach często brakuje informacji która Msza św. w sobotę wieczór sprawowana będzie wg. liturgii niedzielnej.

Odpowiedź:

1. Sylwester wypadnie w piątek już w przyszłym roku. Wtedy będziemy się martwić. Zapewne jednak obowiązywać będzie jakaś ogólnopolska dyspensa.
2. Pragnący urządzać w piątek zabawy czy przedłużyć zabawę czwartkową do późnej nocy mogą udać się po dyspensę do proboszcza parafii, na terenie kórej impreza się odbywa. Zazwyczaj w takich wypadkach dyspensa jest udzielana. Przyjmuje się bowiem, że jeśli ktoś przyszedł prosić o dyspensę, szanuje prawo i z tego powodu powinien dyspensę otrzymać.
3. Uczestnictwo w każdej wieczornej, sobotniej Mszy może być traktowane jako spełnienie obowiązku uczestnictwa w Mszy niedzielnej. Niezależnie od tego, jakiego ksiądz użył formularza. W wypadku Mszy dodatkowych (np. Mszy ślubnej), odbywających się po południu, najlepiej spytać miejscowego duszpasterza...

J.