pestka 21.11.2003 20:54

prosze o wszelkie informacje o św. Gotardzie dziękuje

Odpowiedź:

Św. Gotard

Syn niemieckiego wasala, ur. ok. 960 r., po studiach i wielu podróżach zaczął karierę kościelną w Passawie. W 990 r. został mnichem, a w sześć lat później opatem Niederaltaich oraz rektorem szkoły klasztornej. Dzięki pomocy księcia Bawarii, Henryka II, zreformował liczne klasztory na wzór klasztoru w Cluny i w krótkim czasie stał się jednym z największych pedagogów i architektów (reforma kluniacka dotyczyła także budowy klasztorów) średniowiecza. W 1022 r. na prośbę cesarza Henryka II objął biskupstwo w Hildesheim. Kazał wówczas pobudować ponad trzydzieści kościołów i gorliwi bronił praw własnej diecezji przeciw uzurpatorskim zapędom panów feudalnych. Umarł w 1038 r. po krótkiej chorobie.
Kiedy w 1131 r. odprawiano pierwszą Mszę liturgiczną ku jego pamięci zaszło pięć cudów, co zapoczątkowało pielgrzymki przychodzące nawet z Finlandii, Szwecji i krajów słowiańskich. Na głównych drogach przewozowych stał się ulubionym patronem kupców i to właśnie z tego powodu w Alpach centralnych powstawały kościoły pod jego wezwaniem.
Świętego przyzywano przeciw gorączce, podagrze (choroba nóg, która wywołuje ostre bóle i nie pozwala chodzić), puchlinie wodnej, chorobom dziecięcym, bólom połogowym i gradowi. Św. Gotard często przedstawiany jest między odkrytymi grobami na pamiątkę ostrzeżeń, które kierował do umierających, nie żałujących za swe grzechy.

Z książki Rino Cammilleri, Wielka księga świętych patronów.