04.07.2003 17:21

jak sobie poradzic z masturbacja robie to ciagle

Odpowiedź:

To trudne pytanie, gdyż nie ma jednego sposobu, który dawałby gwarancję skuteczności. Można jednak zwrócić uwagę na pewne sprawy.

1. Masturbacja u swoich źródeł najczęściej ma przesadne zajmowanie się sobą. Ważne jest więc, by otworzyć się na sprawy nurtujące bliskich, swoje otoczenie i jego potrzeby; po prostu wyzwolić się z egocentryzmu.

2. Trzeba usunąć źródła takiej postawy. Przede wszystkim czynniki erotyzujące nasze życie np. korzystanie z pornografii.

3. Inne czynniki mające wpływ na podejmowanie tego typu działań to:

a) pragnienie miłości, bliskości drugiej osoby; człowiek który czuje się niekochany, odrzucony szuka w ten sposób namiastki miłości

b) poczucie samotności; masturbacja daje złudne poczucie wyzwolenia z osamotnienia

c) złość; to nieprzyjemne uczucie, dlatego szukając od niego ucieczki człowiek szuka uspokojenia w seksie (tak jak inny będzie się uspokajał paleniem, piciem czy narkotykami)

d) zmęczenie; masturbacja daje złudne poczucie relaksu

Znając te cztery powody wzrostu napięcia seksualnego łatwiej podjąć konkretne działania, by do masturbacji nie dopuścić, np. w sytuacji złości zrelaksować się w inny sposób.

4. Wydaje się, że potrzeba także gorącej modlitwy o wyzwolenie się z nałogu. Warto też w tej intencji podjąć jakieś wyrzeczenie, post.

5. Zapewne wydaje Ci się, że nie poradzisz sobie z problemem. To nie jest tak. Wytrwała praca nad sobą na pewno przyniesie efekty. Radzimy także, by znaleźć stałego spowiednika, który znając mnie najlepiej będzie umiał coś doradzić...

J.