Marek 20.05.2003 21:51

Dziękuję za odpowiedź do pytania z 18.05. zaczynającego się "W artykule ...". Niestety to co napisałem o sobie to prawda. Byłem chrzczony w Kościele Prawosławnym, w którym rzeczywiście wraz z chrztem otrzymuje się bierzmowanie. Jednakże w całkowicie legalny sposób byłem później bierzmowany w Kościele Katolickim. Oczywiście do bierzmowania musiałem dostrczyć akt chrztu z Kościoła Prawosławnego i zrobiłem to. Tak więc prowadzący ksiądz i proboszcz mieli wszystko czarno na białym i nikt ani nie oponował ani nie zwracał na to uwagi. Dlatego do tej pory traktowałem całkowicie równoważnie uczestnictwo w obu Kościołach i informacja, na którą teraz natrafiłem poważnie mną wstrząsnęła i zaniepokoiła. Nic z tego co napisałem nie zmyśłiłem. Z odpowiedzi wynika, że popełniam grzech w obu Kościołach gdy w jednym się spowiadam, a w drugim przyjmuję eucharystię. Czy cos jeszcze mogę zrobić aby "wyprostować" sytuację?

Odpowiedź:

Proszę wybaczyć, ale sytuacja wydawała nam się tak nieprawdopodobna, że rzeczywiście trudno było nam w nią uwierzyć....

Musimy z przykrością stwierdzić, że błąd popełnił ksiądz katolicki, zgadzając się na Twoje bierzmowanie. Będąc ochrzczonym w Kościele prawosławnym byłeś (jesteś) członkiem tego Kościoła. Gdybyś chciał przejść do Kościoła katolickiego bierzmowanie nie byłoby potrzebne, bo tego sakramentu już ważnie Ci udzielono w Kościele prawosławnym. Poza tym musiał byś specjalnym obrzędem do Kościoła katolickiego zostać przyjętym.

Chyba trudno mówić w tej sytuacji o Twojej winie, bo cała sprawa wynikła z nieświadomości i – co gorsze – z błędu księdza, który dopuścił do Twojego (powtórnego) bierzmowania. Naszym zdaniem nie musisz się specjalnie za całe to zamieszanie obwiniać...

Jak możesz tę sytuację wyprostować, naprawić... Wydaje nam się, że musisz zdecydować w którym Kościele chcesz być. Póki co jesteś – według prawa - członkiem Kościoła prawosławnego. Możesz w tym Kościele zostać. W takim jednak wypadku nie powinieneś w Kościele katolickim przyjmować sakramentów. Jeśli zaś chcesz zostać członkiem Kościoła katolickiego musisz zgłosić taka wolę proboszczowi parafii na terenie której mieszkasz.


J., red.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg