MJ
19.02.2003 21:38
Chciałbym zapytać którego ze świętych może przedstawiać rzeźba:1-zakonnik w nakryciu głowy, w jednej ręce Jezus, dzieciątko, w drugiej prawdopodobnie lilia, 2-zakonnik trzymający w jednej ręce czawszkę, w drugiej koronę, rzeźbe prawdopodobnie XVIIw.
Odpowiedź:
Ten pierwszy to niewątpliwie święty Antoni Padewski.
Rozpoznanie drugiego jest nieco trudniejsze. Potrzebne są bardziej szczegółowe informacje, np. czy to człowiek młody czy stary, czy wykonuje jakieś gesty, jakie postacie mu towarzyszą, itp. Jeśli np. zakonnik ten jest w habicie kartuzów, to zapewne św. Brunon Kartuz. Czaszka była też atrybutem św. Hieronima. Może również się pojawić przy św. Franciszku z Asyżu i paru innych świętych, zwłaszcza pustelnikach i ascetach. Korona natomiast może się pojawić przy postaciach bardzo wielu świętych. Oznaczała bowiem albo władzę (duchową bądź świecką) albo męczeństwo.
Rozpoznanie świętego wymaga czasem poznania wszystkich atrybutów i analizy całego przedstawienia w jakim postać świętego występuje. Np. w przypadku św. Antoniego z Padwy informacja o samej tylko lilii nic by nie dała, bo to atrybut wielu świętych. Samo Dzieciątko Jezus mogłoby również wskazywać na św. Krzysztofa. Dopiero kombinacja lilii, Dzieciątka i habitu pozwala rozpoznać, że jest to z całą pewnością święty Antoni.
L.S.