Limaczek 15.02.2003 19:57

Jakie są kolejne tytuły nadawane księżom (już od seminarium) ?

Odpowiedź:

Kiedy młody człowiek przychodzi do seminarium nazywa się go alumnem albo klerykiem. Po otrzymaniu posługi lektoratu może być nazywany lektorem, a po otrzymaniu posługi akolitatu nazywany jest akolitą.
Kiedy przyjmuje święcenie diakonatu staje się diakonem (w tym momencie zostaje włączony do duchowieństwa i w ścisłym tego słowa znaczeniu zostaje klerykiem) . Po przyjęciu święceń prezbiteratu nazywamy go księdzem, kapłanem, rzadziej prezbiterem. Jeśli przyjmie sakrę biskupią nazywamy go biskupem.
W zależności od pełnionej funkcji kapłan może być wikarym, proboszczem ale i np. rektorem (jeśli opiekuje się kościołem, który nie jest parafialnym). Kapłan może zostać kanonikiem lub prałatem (to tytuły honorowe). Proboszcz może też zostać dziekanem, kiedy koordynuje pracę w dekanacie (kilka parafii).
Biskup może być ordynariuszem (zwyczajnym) lub pomocniczym. Jeśli biskup zostaje ordynariuszem diecezji, która jest archidiecezją, wtedy nazywa się go arcybiskupem. Papież może go też mianować arcybiskupem honorowym. Papież mianuje także kardynałów – swoich specjalnych pomocników, którzy też wybierają następnego papieża...

O sprawach tych traktuje II część drugiej księgi Kodeksu Prawa Kanonicznego...

J.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg