R. 17.12.2002 19:46

Szczęść Boże.
W jaki sposób ksiądz, który pragnie pełnić posługę duszpasterską jako misjonarz, zostaje "przydzielony" do misji? Czy jest jakieś oficjalne zestawienie miejsc, w które Kościół zamierza posłać misjonarzy? Kto i jak decyduje o tym, gdzie założyć (nową) misję, bądź o tym, do której (już istniejącej) misji należy posłać kapłanów-misjonarzy? Czy misje to inicjatywa Stolicy Apostolskiej, czy też episkopatów poszczególnych krajów (czasami można usłyszeć o "polskiej misji"...)?

Odpowiedź:

Księża (osoby świeckie również), którzy pragną pracować jako misjonarze przygotowują się do tej posługi w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Już na początku formacji wybierają kraj, w którym będą pracowali. Muszą nauczyć się języków, którymi posługują się mieszkańcy, poznać warunki klimatyczne, kulturę, zwyczaje, sposób życia i mentalność ludzi, wśród których będą pracować. Wiadomo, że nie można przygotować misjonarza uniwersalnego, tzn. takiego, który będzie w stanie pracować wszędzie.
Działalność misyjna Kościoła jest wypełnieniem nakazu Pana Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16,15). Obecnie działalność misyjna opiera się na istniejących już strukturach Kościoła katolickiego w różnych krajach. O tym, gdzie należy założyć nową misję czy parafię decydują miejscowe władze kościelne. Właściwie na całym świecie są struktury Kościoła katolickiego – diecezje czy administratury apostolskie, którymi kierują biskupi czy administratorzy wyznaczeni przez Stolicę Apostolską. Oni zwracają się z prośbą o misjonarzy czasami bezpośrednio do konkretnego Kościoła lokalnego, np. do biskupa diecezji, z której już jacyś kapłani pracują na misjach, albo za pośrednictwem watykańskiej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary, która zajmuje się misyjną działalnością Kościoła. Właśnie ta Kongregacja jest najlepiej poinformowana, gdzie są jakie potrzeby. W Episkopacie każdego kraju działa także Komisja Misyjna (albo jej odpowiednik pod innymi nazwami), która interesuje się sprawami związanymi z głoszeniem Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie Zbawicielu na całym świecie.
Terminu „misja polska” używa się najczęściej w odniesieniu do ośrodków duszpasterskich prowadzonych przez polskich kapłanów wśród Polaków mieszkających w innych krajach. Takie misje istnieją np. w Anglii, Włoszech, Niemczech, a biskupem duszpasterzem Polonii jest abp Szczepan Wesoły, mieszkający na stałe w Rzymie.

W.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg