Gość2023 04.01.2023 15:00

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Trójca Święta, Nasz Bóg to ten sam Bóg co Bóg Żydów i muzułmanów czy jednak ich wizja Boga jest sprzeczna z nasza za bardzo żeby tak mówi?. Słuchałem księdza który mówił że to nie ten sam bóg co nasz. Słuchałem też księdza który mówił że ten sam.

Tak na logikę to chyba nie ten sam.

My wierzymy w Ojca, Syna i Ducha Św.

Żydzi wierzą tylko w Ojca i w dodatku ten Ojciec nie jest tak rozumiany jak u Nas, bo my wiemy o nim dużo więcej przez Jego Syna.

Muzułmanie też wierzą tylko w Ojca, ale ich obraz Ojca jest bardzo wykrzywiony.

Pomijając już obraz Ojca, zarówno Żydzi jak i muzułmanie nie uznają Syna i Ducha Świętego. Ich obraz Boga jest więc pozbawiony dwóch osób boskich.

Czy biorąc pod uwagę powyższe właściwe jest mówić, że muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie wierzą w tego samego Boga?

Odpowiedź:

Zarówno chrześcijanie, jak i żydzi czy muzułmanie wierzą w tego Boga, który wszystko stworzył... Świat chyba stworzył jeden Bóg, prawda? Zresztą odwołujemy się do tej samej, biblijnej tradycji. Zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie szanują obraz Boga Starego Testamentu. Żydowskiego przecież..

Czy można mówić, że to ten sam Bóg? Tak. Problem nie w tożsamości Boga, ale w stopniu Jego poznania. To tak jak ze "znaniem" człowieka. Ot, znam sprzedającą w pobliskim sklepie panią. Czasem przy kasie nawet wymieniamy jakieś uprzejmości. Zdecydowanie lepiej znają ją jedna jej sąsiedzi. Częściej ją widują, wiedzą czy się głośno kłoci z mężem czy nie. Jeszcze lepiej pewnie znają ją jej koleżanki, mąż czy dzieci. "Znać" nie różnicuje, jak dobra to znajomość.

Możemy więc powiedzieć, że żydzi, chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga, Jednak, jak słusznie napisałeś, żydzi nie poszli w tym poznaniu o krok dalej, a muzułmanie w tym swoim poznaniu niejako się cofnęli, o odrzucili jako Boga Jezusa (i Ducha Świętego)...

J.