Marker 09.11.2022 21:02

Szczęść boże,

1. Czy ubieranie spodenek w czaszki to grzech?
2. Czy chodzenie w koszulce z żmijami, wężami to grzech?
3. Czy chodzenie w bluzie, której nazwa marki brzmi Red Eyed devil, co w tłumaczeniu na polski brzmi Czerwonooki szatan jest grzechem?
4. Przypuśćmy, że nie jestem pewien, czy popełniłem jakiś grzech i nie jestem pewien jakiej jest materii. Uznam, że był to grzech lekki i poszedłem do komunii, ale w rzeczywistości był to grzech ciężki i w takim stanie przyjąłem komunię. Wiem, że grzech nie mógł zajść, ani świętokradztwo, bo nie było świadomości, ale czy taka komunia jest ważna, czy nie ważna?
5.Jeżeli żyję w przekonaniu, że dany grzech jest lekki, a przykładowo byłby w oczach Boga ciężki, to ten grzech byłby dla mnie lekkim? Znajomy znający się bardzo na biblii mówił mi, że jest to grzech lekki i według mnie również jest to grzech lekki, nawet jeżeli byłby ciężki, bo skoro mamy wątpliwości to znaczy, że nie mieliśmy pełnej świadomości działania i w biblii jest nawet fragment o tym mówiący "Jezus powiedział do nich: Gdybyście byli niewidomi, nie mielibyście grzechu, ale ponieważ mówicie: "Widzimy", grzech wasz trwa nadal.
[J 9,41]

Odpowiedź:

1-3. Zobacz TUTAJ

4. Albo się przyjmuje komunię godnie albo niegodnie. W pierwszym wypadu przynosi błogosławione owoce, w drugim żadnych albo wręcz wyrok potępienia.

5. Niewiedza nie sprawia, że grzech ciężki staje się lekkim. Niewiedza może sprawić - o ile była niezawiniona - że ten konkretny człowiek nie popełnia w danym wypadku grzechu ciężkiego. Z powodu braku czy niedostatku świadomości. Jednak materia tego czynu nadal pozostaje materią ciężką.

Gdy człowiek ma wątpliwości powinien zrezygnować z działania. I to w sumie niezależnie od tego, czy chodzi o grzech ciężki czy "tylko" lekki. Bo chrześcijanin nigdy na żadne zło nie powinien się godzić, a zwłaszcza już podchodzić doń z lekceważeniem i kalkulować: "jak ciężki to nie, jak tylko lekki to nie ma sprawy". Jeśli wątpliwość pojawia się po popełnieniu czynu (nie przed) to trzeba dążyć do wyjaśnienia wątpliwości.

J.