Młody Katolik 30.09.2022 14:58

Laudetur Iesus Christus!

1.Dlaczego wielu świętych z różnych epok krytykowało tance damsko-męskie?
Mi to daje osobiście wiele do myślenia, bo skoro ludzie żyjący tak blisko Boga to krytykowali to coś w tym być musi. Czy może mam się tym nie przejmować za bardzo?

2.Jak to jest z tymi strojami nieskromnymi? Mam przyjaciółkę która czasem latem chodziła, np. z odkrytymi ramionami, spodenkach powyżej kolan itp. Są jakieś reguły? Mniej więcej? Bo nie wiem co o tym myśleć…

3.Jak to jest ze strojem w kościele? W zasadzie chciałbym żeby odpowiadający rozważył trzy przypadki.

a)jak się ubierać na msze świętą?

b)jak się ubierać na modlitwę w kościele, np. różaniec, modlitwa prywatna, adoracja, nabożeństwo majowe itp.

c)jak się ubierać na zwiedzanie kościoła?

4.Wiem że obydwie formy komunii są dozwolone, ale mam pytanie. Czy nie uważa Pan że bardziej wyrażająca pewne prawdy i pobożność jest komunia do ust? Oczywiście nie uważam, że forma na rękę jest niegodna. Ufam Kościołowi.

Po prostu zastanawiam się czy można uważać że jedna forma jest lepsza (w sensie zewnetrznego znaku, a nie godności czy skutków jakie przyjęcie komunii sprawia)?

Odpowiedź:

1. Wydaje mi się to dość oczywiste: taniec mógł być okazją do grzechu. Dziś też może.

2. Moralności nie mierzy się metrem krawieckim. Każdy musi sam w sumieniu sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ubierając się tak a nie inaczej chciał się ubrać czy epatować nagością czy swoimi kształtami.

3. Zwykło się uważać, że w kościele powinno się mieć zakryte ramiona i kolana.

4. Uważam, że Komunia na rękę lepiej wyraża to, czym jest Eucharystia. Jest naszym pokarmem na życie wieczne, w którym Bóg daje nam samego siebie.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg