Młody Katolik 08.09.2022 16:14

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

1.Jak to jest z niebem? W niebie nie będziemy już grzeszyć? To znaczy że nie będziemy mieli wolnej woli? Przecież wtedy stalibyśmy się marionetkami Boga?
Nie zarzucam Bogu zniewalania ludzi, a po prostu jestem ciekawy jakie jest wytłumaczenie faktu wiecznego chcenia dobra.

2.Czy Bóg mógłby być zły? Wiem, że jest dobry, ale czy Bóg jest dobry bo musi? Czy Bóg ma wolną wole? Czy musiał wybrać poza czasem że chce być dobry? Bo jeśli Bóg musi być dobry to jak możemy mu dziękować za cokolwiek skoro to robi bo musi? Wole rozwiać moje wątpliwości bo ten temat bezpośrednia wpływa na moje postrzeganie Boga .

3.z tego co wiem dziecko ochrzczone które nie popełniło jeszcze żadnego grzechu idzie do Nieba. Mam więc pytanie kiedy to dziecko dokonuje wyboru czy chce być z Bogiem czy nie. Na ziemi nie mogło wybrać bo nie mogło jeszcze używać rozumu to skąd pewność że po śmierci będzie chciało Boga a nie piekła.
Szatan też miał wybór i wiemy jak wybrał. Skąd pewność że wszystkie dzieci nie wybierają piekła?

Odpowiedź:

1. A czy posiadanie wolnej woli musi prowadzić do grzechu? W niebie nie będziemy chcieli grzechu. I będzie się nam to udawało. Po pierwsze dlatego, że będziemy naprawdę kochali dobro. Po drugie dlatego, ze będziemy mieli silną wolę, niepodatną na byle pokusę.

2. Bóg jest dobry. "Musi" zakłada, że jest ktoś lub coś nad nim. A nie jest.

3. Teza o zbawieniu dzieci bez chrztu jest opinią teologów, nie prawda wiary. Wynika z wiary w sprawiedliwość Boga; małe dzieci są w podobnej sytuacji co ci wszyscy, którzy urodzili się przed Chrystusem. One - po ludzku - nie mogły w Niego uwierzyć. A dokładniej co i jak wie tylko Bóg.

J.