Feliks 07.08.2022 15:45

Co w Torze jest faktem historycznym, a co legendą? Bardzo proszę o odpowiedź. Nurtuje mnie to pytanie.

Odpowiedź:

Trudno w ramach odpowiedzi w serwisie udzielić odpowiedzi na tak szczegółowe i szerokie pytanie. Zasadniczo jest tak, ze pierwszych 11 rozdziałów Księgi Rodzaju napisanych zostało językiem opisującym prehistorię. Podobnie jak np, mit. Dlatego mówimy, że to opowiadanie mądrościowe, w którym fakty niekoniecznie są prawdziwe, ale prawdziwy jest płynąca z tego opowiadania nauka. Ot, jak w Nowym Testamencie przypowieść o marnotrawnym synu: to przypowieść, więc niekoniecznie coś takiego wydarzyło się naprawdę, ale to obrazowe przedstawienie prawdy o miłosierdziu Boga.

Pozostała część Tory... Tu też warto zwracać uwagę na gatunki literackie. Bo to od nich zależy to, jak rozumieć dany tekst. Ot, opowiadanie o dziejach Abrahama czy Jakuba to coś na kształt sagi. Czy to prawda czy nie? Tak zostało zapamiętane i tak jest opowiadane w rodzinie. To nie jest opowiadanie historyka (zresztą takie relacje też są subiektywne). Podobnie z wychodzeniem Izraela z Egiptu... To opowieść o wydarzeniach, różnych epizodach tego wyjścia, a nie zapis kronikarski. Opowieść połączona na dodatek z teologiczną interpretacją wydarzeń.

Jeśli szukasz odpowiedzi na takie pytania warto zajrzeć do biblioteki czy kupić jakiś porządny komentarz do ksiąg Pięcioksięgu. Ostatnimi laty pauliści wydają taką serię, nie wiem czy akurat cały Pięcioksiąg już wydali, ale można sprawdzić...

J.