Gość 13.05.2021 06:01

Odnośnie pytania z 17.01.2021 00:23

"Z jednej strony nie ogranicza w ten sposób miłosierdzia Bożego, z drugiej nie łudzi, jakoby wiara do zbawienia nie była potrzebna. Jeśli człowiek wie o tym zna nauczanie Kościoła, jeśli chce się zbawić, ma tę wiarę przyjąć. Wiadomo jednak, że z różnych powodów do ludzi ta prawda mogła nie dotrzeć."

No dobrze, ale czy odpowiadający myśli, że ci muzułmanie mający po 4 żony nie znają nauczania Kościoła? Dziś zna je chyba każdy- katolicyzm jest najpowszechniejszym wyznaniem świata, wszędzie mówi się o nauczaniu Kościoła (choćby w kwestii etyki seksualnej i małżeństwa). Czy sądzi, ze ci muzułmanie tej nauki nie znają/nie chcą zbawienia/świadomie wybierają potępienie? Albo że do wszystkich, bądź choćby znacznej części z 1 miliarda muzułmanów na świecie ta nauka nie dotarła?

Albo ludzie sądzący że zbawienie nie jest w Jezusie Chrystusie, a w islamie i przechodzący na tę religią? Jak oni mogą dostąpić zbawienia skoro znają nauczanie Kościoła?

Odpowiedź:

To że ktoś wie o istnieniu chrześcijan czy nawet zna nauczanie Kościoła w kwestii małżeństwa nie znaczy, że otrzymał łaskę wiary. Można mieszkać obok kościoła i jej nie otrzymać. Sąd w tej kwestii należy zostawić Bogu. Inaczej jest, gdy ktoś odrzuca wiarę już będąc wierzącym. Wtedy przypuszczenie, że odrzuca łaskę wiary są mocniej uzasadnione. Bo każdy ochrzczony otrzymał tę łaskę. Właśnie na chrzcie.

J.