Gość 28.10.2019 19:58

Witam serdecznie-mam pytanie jak to jest z postem piątkowym w najbliższy piątek tj 1-go listopada? Kiedyś spotkałam się z opinią pewnego księdza ze jeśli w dany piątek wypada Uroczystość to stoi ona rangą wyżej niż święto i tym samym znosi post piątkowy,a na str ani mojej diecezji ani diecezji sąsiedniej,ani na str kilku parafii,nie widziałam w ogłoszeniach w ogóle informacji na ten temat.To jak to w końcu jest ?

Odpowiedź:

Obchód kościelny o randze uroczystości - a Wszystkich Świętych to uroczystość - znosi post, czyli w praktyce obowiązek powstrzymania się od pokarmów mięsnych. Nie trzeba dyspensy, jest to ogólna norma prawna. Dlatego pewnie na stronie diecezji nie napisano.

W Kościele mamy trzy rangi obchodów: uroczystość, święto, wspomnienie (obowiązkowe i dowolne). To pierwsze znosi post. By się upewnić, czy dany dzień ma rangę uroczystości można sprawdzić np. w naszym kalendarzu: TUTAJ.

Zwracam uwagę, że uroczystości kościelnych jest więcej niż dni, w których mamy dodatkowo wolne od pracy. Np. obchód św. Józefa czy Zwiastowanie albo Niepokalane Poczęcie nie są w Polsce dniem wolnym od pracy, a mają rangę uroczystości

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg