Gość 14.10.2019 14:05

Witam.
Mam pytanie dotyczące Aniołów. Czy wszyscy Aniołowie mają imiona? Jeśli Aniołowie są bez ciała, czy są transparentni? Czy jest możliwe, że Anioł może przybrać postać ludzką i skąd w ogóle mamy informacje dotyczące hierarchii wśród Aniołów, choć nikt z nas w Niebie nie był więc nie wiemy, jak to dokładnie wszystko tam wygląda.

Jeszcze odnośnie imion Aniołów: przeczytałam kiedyś obcojęzyczny tekst, który mówił, że kościół katolicki zabronił zwracać się do Aniołów, których imion nie znamy (nie zostały nam konkretnie objawione) i raczej nie powinno Aniołów się nazywać "ogólnikowo", np.Anioł Pokoju, Miłości itd., bo nie wiemy, czy tacy Aniołowie na pewno istnieją oraz czy są po stronie dobra czy zła?

Czy nasz Anioł Stróż ma imię?

Dziękuję.

Odpowiedź:

O aniołach wiemy dzięki objawieniu zawartemu w Piśmie Świętym. W sumie bardzo niewiele. Prawdą jest, że nie mają ciała. Są czystymi duchami. Nie użyłbym jednak wyrażenie, że są transparentne, bo transparentne jest coś, co jednak jest materią. Ot, taka szyba. A Aniołowie wcale nie ma ją materii...

Znamy z Biblii dwa przypadki, kiedy Anioł przyjął ludzką postać. Archanioł Rafał w Księdze Tobiasza i archanioł Gabriel w Ewangelii Łukasza. Ta pierwsza księga jest jednak opowiadaniem mądrościowym nie trzeba jej brać dosłownie...

Znamy w sumie imiona trzech archaniołów. Oprócz wspomnianych - jeszcze Michał. Imion pozostałych nie znamy (apokryfy nie są miarodajnym źródłem) i choćby z tego powodu nie powinniśmy się do nich ich imionami zwracać. Ogólnie też nie, bo nie wiadomo do kogo byśmy się zwracali. Wyjątkiem jest modlitwa Aniele Boży: wyraźnie zaznaczamy, że chodzi nam o naszego anioła stróża, a nie o nie wiadomo jakiego anioła, który mógłby być aniołem zbuntowanym, demonem.

J.

 

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg