kanonizacja 08.10.2019 14:41

Dziękuję za to, że w każdej chwili można zadać pytanie.
Jak to jest z osobą, która ma być uznana przez kościół za świętą? Jakie są procedury? Nie proszę o szczegóły - chodzi mi o ogólny zarys postępowania. Czy mogę wybrać na patrona osobę błogosławioną na patrona do bierzmowania i czy osoba uznana za błogosławioną na pewno będzie kanonizowana?

Odpowiedź:

1. Procedura ogłoszenia kogoś błogosławionym, a potem świętym zakłada przeprowadzenie najpierw procesu kanonicznego.  Czy ta osoba może być święta sprawdza specjalnie powołana do tego komisja w diecezji czy zakonie prowadzącym proces danego kandydata. Zbiera się więc świadectwa, przesłuchuje świadków, sprawdza, czy istnieje kult, wyjaśnia na ile prawdziwe stawiane są kandydatowi zarzuty itd. Gdy ta komisja wydaje werdykt pozytywny przekazują się sprawę do Rzymu. Tam sprawdza się zebraną dokumentację, weryfikuje cuda, które rzekomo za wstawiennictwem tego kandydata się dokonały. Gdy komisje watykańskie się zgodzą, zatwierdza wszystko papież. I wyznacza datę beatyfikacji. Proces kanonizacyjny ogranicza się do właściwie weryfikacji drugiego. Więcej znajdziesz TUTAJ

2. Możesz błogosławionego wybrać za patrona do bierzmowania. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie.

3. Błogosławiony niekoniecznie musi być kanonizowany. Czasem kanonizacja ma miejsce wiele lat po beatyfikacji, mamy więc wielu tylko błogosławionych.

J.

 

 

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg