Gość 22.09.2019 18:46

Natomiast to jak należy zinterpretować ...
To mnie skłania do refleksji poważnej.Czy zmiana klimatu przez człowieka jest grzeszna wg nauczania KK,bo jednak dzięki spalaniu paliw kopalnych żyje się nam dziś dużo lepiej niż te 300 lat temu,co pewnie spowodowało zmiany klimatu ale nie zmienia to faktu że ludzie żyją dłużej,nie musza pracować tyle w polu itp..A ten cytat skłania mnie do refleksji że jestem trochu szkodnikiem,bo potrzebuje do życia jedzenia ,przez co należy wykarczować lasów trochę.Fajnie by też było mieć dom.To czy wg KK jest grzechem czynic sobie ziemię poddaną;zmieniać klimat trochę?
Czy to jest nauczanie KK ?
Czy postęp technologiczny jest zły grzeszny ?


Cytat z Laudato Si punkt 8
Patriarcha Bartłomiej szczególnie podkreślił konieczność wyrażenia skruchy z powodu braku naszej dbałości o planetę, ponieważ «każdy z nas na miarę swych skromnych możliwości przyczynia się do małych katastrof ekologicznych». Jesteśmy wezwani do uznania «naszego mniejszego lub większego wkładu w szkody i zniszczenie środowiska»[14]. Na ten temat wypowiedział się on wielokrotnie w sposób stanowczy i stymulujący, zachęcając do uznania grzechów przeciw rzeczywistości stworzonej: «Jeśli bowiem ludzie powodują wymieranie gatunków oraz zniszczenie różnorodności biologicznej Bożego stworzenia, jeśli bowiem ludzie [b]degradują integralność ziemi, powodując zmiany w jej klimacie, odzierając ziemię z jej lasów naturalnych lub niszcząc jej mokradła[/b], jeśli ludzie zanieczyszczają wody ziemi, jej tereny lądowe, powietrze, życie substancjami trującymi — to wszystko to są grzechy»[15]. Ponieważ «zbrodnia przeciw naturze jest zbrodnią przeciw nam samym i grzechem przeciw Bogu»[16].

Odpowiedź:

Jak napisałem w odpowiedzi na poprzednie pytanie, człowiek ma prawo korzystać ze środowiska, ale powinien robić to z umiarem. Powinien pamiętać o innych, także przyszłych pokoleniach. Na pewno jednak nie musi się głodzić i marznąć po to, żeby żaby miały się dobrze.

J.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg